• Wed. Jul 24th, 2024

Przedstawiamy Changpeng Zhao: Wszystko, co Musisz Wiedzieć o Byłym CEO Binance

Mariusz Krol

ByMariusz Krol

Feb 23, 2024
Przedstawiamy Changpeng Zhao: Wszystko, co Musisz Wiedzieć o Byłym CEO Binance

W 2023 roku Changpeng Zhao, założyciel i były dyrektor generalny wiodącej giełdy kryptowalut Binance, został zmuszony do opuszczenia stanowiska po przyznaniu się do nieprzestrzegania polityki przeciwdziałania praniu pieniędzy. Pomimo tego, Zhao nadal wywiera wpływ na branżę krypto. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o życiu osobistym Changpeng Zhao i jego przedsiębiorczej podróży.

Wprowadzenie do Changpeng Zhao
Zhao jest obywatelem Chin, urodzonym w 1977 roku. Mieszkał w Chinach do 12 roku życia, kiedy to przeprowadził się do Kanady, by dołączyć do swojego ojca. Kilka lat później, Zhao rozpoczął naukę w jednej z najpopularniejszych uczelni w Kanadzie, Uniwersytecie McGill, gdzie studiował informatykę. Po ukończeniu studiów, Bloomberg zatrudnił go jako programistę systemów.

Jakie Jest Majątek Zhao?
W 2005 roku Zhao zdecydował się wrócić do Chin. Dwanaście lat później założył najbardziej zaufaną giełdę kryptowalut, Binance. Po sukcesie platformy handlowej, majątek Zhao wzrósł do 100 miliardów dolarów w 2021 roku, zanim spadł do 35,8 miliarda dolarów w lutym 2024 roku, według danych z Bloomberg Billionaire Index. Obecnie jest 38. najbogatszą osobą na świecie.

Filantropia
Podczas pełnienia funkcji CEO Binance, Zhao założył fundację charytatywną, aby przekazywać środki na różne cele dobroczynne. Na przykład, we wrześniu 2023 roku, Zhao ogłosił, że fundacja przekazała ponad 3,2 miliona dolarów w BNB Maroku po śmiertelnym trzęsieniu ziemi. Ponadto, założyciel Binance niedawno powiedział, że nie potrzebuje dużo pieniędzy do życia. Dlatego planuje przekazać 95% swojego majątku na cele charytatywne w nadchodzących latach.

Znaczenie Changpeng Zhao w Branży Krypto
Jak wspomniano wcześniej, Zhao nadal jest wpływową postacią w krypto. W grudniu ogłosił, że zamierza inwestować w obiecujące startupy krypto i oferować wsparcie, gdy zajdzie taka potrzeba. Podczas jego kadencji w Binance, Bloomberg uznał go za jedną z 50 najbardziej wpływowych osób w 2020 roku.

Przedsiębiorcza Podróż Zhao
Zhao wkroczył do świata krypto w 2013 roku. W tamtym czasie został zatrudniony jako szef rozwoju przez Blockchain.info, gdzie nauczył się o portfelach blockchain. Następnie opuścił firmę i dołączył do OKCoin. Dało mu to możliwość nauki, jak działają giełdy krypto.

W 2017 roku, Zhao postawił krok wiary i uruchomił własną giełdę kryptowalut, Binance. Platforma zyskała uwagę wielu entuzjastów krypto dzięki łatwej w nawigacji interfejsowi użytkownika. W ciągu kilku lat, Binance stało się wiodącą giełdą na świecie pod względem wolumenu handlu.

Zhao nadzorował uruchomienie dwóch blockchainów (BNB Chain i Binance Chain) oraz rodzimej monety Binance, BNB, która obecnie jest jedną z pięciu największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej.

Jakie Wyzywania Napotkał Zhao i Binance?
Droga na szczyt nie była łatwa dla Binance i jego założyciela. Zhao i jego giełda kilkakrotnie zderzyły się z regulatorami w ciągu ostatnich lat. Na przykład, kiedy Binance zostało uruchomione w 2017 roku, chiński rząd zablokował giełdę przed obsługiwaniem chińskich użytkowników, co zmusiło ją do opuszczenia kraju i założenia firmy za granicą.

W 2023 roku, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych oskarżyła Zhao i Binance o nielegalne pobieranie opłat transakcyjnych o wartości 11 miliardów dolarów w ciągu trzech lat. Ponadto, Departament Sprawiedliwości USA postawił Zhao i jego giełdzie zarzuty kryminalne w listopadzie 2023 roku, oskarżając obie strony o umożliwianie prania pieniędzy.

Zhao i Binance przyznali się do tych zarzutów i zapłacili ponad 3,9 miliarda dolarów, aby je uregulować. Ponadto, były CEO zapłacił dodatkowe 150 milionów dolarów, aby uregulować zarzuty związane z nieprzestrzeganiem zasad KYC. Zgodził się również zrezygnować z funkcji CEO Binance.

Stanowisko Changpeng Zhao na Temat Regulacji Krypto
Zhao uważa, że aby technologia blockchain mogła zrealizować swój pełny potencjał, konieczne jest ustanowienie jasnych regulacji. Wzywa rządy na całym świecie do przyjęcia przepisów dotyczących krypto, które będą promować innowacje blockchain.

Mariusz Krol

Mariusz Krol

Mariusz Król to ceniony pisarz w dziedzinie kryptowalut, znany z przystępnych analiz i artykułów. Swoją wiedzą dzieli się zarówno w tekstach, jak i podczas konferencji branżowych, pomagając czytelnikom zrozumieć świat cyfrowych walut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *