• Wed. Jul 24th, 2024

Immunefi raportuje spadek strat związanych z hackingiem kryptowalut w I kwartale 2024

Mariusz Krol

ByMariusz Krol

Apr 2, 2024
Immunefi raportuje spadek strat związanych z hackingiem kryptowalut w I kwartale 2024

Firma zajmująca się bezpieczeństwem blockchain, Immunefi, w swojej publikacji z czwartku, 28 marca, wskazała, że branża kryptowalut odnotowała 15 oszustw i 46 incydentów hackingu. Branża kryptowalut doświadczyła 23% spadku strat wynikających z hackingu i oszustw w pierwszym kwartale 2024 roku w porównaniu z zeszłym rokiem.

Kwartalne straty na skutek działań hakerów i oszustw spadły o 23%

Raport Immunefi ujawnia, że łączne straty dla hakerów i oszustów celujących w branżę kryptowalut w pierwszym kwartale wynoszą około 336,3 miliona dolarów. Straty te spadły o 23% z 437,5 miliona dolarów straconych w pierwszym kwartale 2023 roku.

Raport Immunefi ilustruje, że w pierwszym kwartale zgłoszono 46 ataków i 15 oszustw. Firma zajmująca się bezpieczeństwem blockchain wskazała, że większość hakerów jest przyciągana przez protokoły finansów zdecentralizowanych (DeFi) i web3, gdzie zablokowano niemal 100 miliardów dolarów. Immunefi wskazało, że protokoły DeFi i Web3 odpowiadają za wszystkie wykryte przez firmę wykorzystania luki, podczas gdy na platformach finansów scentralizowanych i zero w obrębie platform finansów scentralizowanych.

Immunefi wskazało, że dwa projekty poniosły główną część strat na poziomie 43%, co przekłada się na 144,5 miliona dolarów. Firma zajmująca się analizą danych wskazała, że największym atakiem był atak na protokół mostu międzyłańcuchowego Orbit Bridge, podczas którego w Sylwestra stracono 81,7 miliona dolarów.

Platformy DeFi podatne na naruszenia kluczy prywatnych

Styczeń był miesiącem, w którym odnotowano największe straty, z 133 milionami dolarów straconymi na działania przestępcze. Dyrektor generalny Immunefi, Mitchell Amador, zilustrował, że platformy DeFi są podatne na naruszenia kluczy prywatnych.

Amador apeluje o potrzebę wzmocnienia zabezpieczeń kodu i infrastruktury protokołów DeFi. Raport podkreśla, że drugi co do wielkości atak dotknął opartą na tokenach niezamiennych (NFT) grę Blast-based Munchables, co spowodowało stratę 62 milionów dolarów.

Raport Immunefi ilustruje, że 22% skradzionych środków podczas siedmiu ataków, co przekłada się na 73,9 miliona dolarów, zostało odzyskanych. Co ważne, liczba ataków zmniejszyła się o 17,6%, z 74 zarejestrowanych w I kwartale 2023 roku do 61 w tym roku.

Raport Immunefi ujawnia, że ataki odpowiadają za 95,6% strat z 46 incydentów, co przekłada się na 321,6 miliona dolarów. Zarejestrowano piętnaście incydentów obejmujących oszustwa, scamy i rug pulle, które odpowiadają za 4,4% na poziomie 14,7 miliona dolarów.

Ethereum i BNB Chain przodują w stratach w I kwartale 2024

Immunefi stwierdza, że Ethereum jest preferowanym celem przestępców. BNB Chain zajmuje drugie miejsce, a oba łańcuchy poniosły 73% całkowitych kwartalnych strat.

Sieć Ethereum miała 33 ataki, których wykorzystanie stanowiło 51% strat. 12 ataków, których doświadczył BNB Chain, reprezentuje 22% wykorzystanych środków. Raport identyfikuje kilka incydentów na innych łańcuchach, w tym Base, Polygon, Optimism i Arbitrum. Ponadto, Solana, Blast, Conflux Network i Bitcoin doświadczyły niefortunnych ataków.

Spadek zgłoszony przez Immunefi pokrywa się z doniesieniami innej firmy zajmującej się bezpieczeństwem blockchain, TRM Labs, która ujawniła, że oszustwa i scamy zmniejszyły się do jednej trzeciej przestępczości kryptowalutowej zaobserwowanej w 2023 roku. Podczas gdy całkowita ilość nielegalnych funduszy spadła o 9%, przestępcy otrzymali krypto o wartości 34 miliardów dolarów.

Spadek przestępczości kryptowalutowej w 2023

Spadek strat związanych z hackingiem zgłoszony przez Immunefi odzwierciedla ustalenia TRM Labs, że dochody z hackowania zaczęły spadać już w zeszłym roku.

Raport TRM Labs wskazuje, że dochody z hackowania spadły z 3,7 mld USD w 2022 roku do 1,8 mld USD w 2023 roku, przy czym za jedną trzecią eksploatacji z ataków kryptowalutowych odpowiadają aktywności północnokoreańskie. Przestępcy uciekli z 30% mniej niż dochody w 2022 roku.

TRM Labs przypisuje spadek ilości scamów i oszustw do zwiększonej czujności w całej branży krypto. Ponadto, koordynacja na szeroką skalę wspierana przez działania egzekucyjne w walce z przestępczością kryptowalutową przynosi efekty. TRM Labs wskazało, że adresy związane ze scamami lub oszustwami znacząco spadły. Płatności zmniejszyły się z 13,9 miliarda dolarów w 2022 roku do 12,5 miliarda w zeszłym roku.

Mariusz Krol

Mariusz Krol

Mariusz Król to ceniony pisarz w dziedzinie kryptowalut, znany z przystępnych analiz i artykułów. Swoją wiedzą dzieli się zarówno w tekstach, jak i podczas konferencji branżowych, pomagając czytelnikom zrozumieć świat cyfrowych walut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *