• Wed. Jul 24th, 2024

Co to jest Base?: Wszystko, co musisz wiedzieć o sieci Ethereum Layer-2

Mariusz Krol

ByMariusz Krol

Apr 9, 2024
Co to jest Base?: Wszystko, co musisz wiedzieć o sieci Ethereum Layer-2

Kilka miesięcy temu, deweloperzy Ethereum ogłosili, że zmienili swoje skupienie z poprawy skalowalności on-chain na ułatwienie rozwoju sieci warstwy drugiej (layer-2). Dziś uruchomiono już kilka sieci warstwy drugiej. Jedną z nich jest Base. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym rozwiązaniu warstwy drugiej? Jeśli tak, kontynuuj czytanie tego przewodnika.

Eksploracja Base

Base to popularna sieć Ethereum layer-2, rozwijana przez amerykańską giełdę Coinbase. Według głównego dewelopera sieci, Jessego Pollaka, Coinbase zamierza użyć Base, aby przyciągnąć miliony ludzi do sieci on-chain. Base korzysta z technologii optimistic rollups do przetwarzania transakcji. Umożliwia to sieci szybkie przetwarzanie ogromnej ilości transakcji, blokując jednocześnie wszelką aktywność oszukańczą.

Metryki Base

Na dzień kwietnia 2024 roku, Base ma zablokowaną całkowitą wartość (TVL – Total Value Locked) ponad 3,15 miliarda dolarów, co plasuje ją na trzecim miejscu po Optimism i Arbitrum. W lipcu 2023 roku, sieć miała TVL tylko 2,20 miliona dolarów. Obecna liczba reprezentuje wzrost o 1435%. TVL Base składa się zarówno z tokenów przeniesionych przez mosty, jak i stworzonych natywnie.

Base przetwarza około 24 transakcji na sekundę. Sieć ta odnotowała wzrost aktywności sieci w ostatnich tygodniach, dzięki szałowi na monety-memy.

Co sprawia, że Base jest popularne?

Chociaż głównym powodem popularności Base jest jej powiązanie z giełdą Coinbase, istnieje kilka innych aspektów, które sprawiają, że sieć ta jest popularna. Należą do nich: Modułowość i Rollups

Jak wspomniano, Ethereum stara się wspierać sieci warstwy drugiej, które rozwiązują jego problemy ze skalowalnością. Powiedziawszy to, Base jest jedną z sieci warstwy drugiej, o których użytkownicy krypto uważają, że oferuje rozwiązania skalujące dla Ethereum.

Ponadto, jako sieć kompatybilna z EVM, Base pozwala deweloperom Web3 przenosić ich zdecentralizowane aplikacje z Ethereum do sieci warstwy drugiej bez zmiany ich inteligentnych kontraktów.

Rozliczanie płatności

Coinbase niedawno ogłosiło, że zaczęło ułatwiać natychmiastowe płatności dla klientów działających w przestrzeni krypto. Używanie tradycyjnych instytucji finansowych do rozliczania płatności jest zazwyczaj czasochłonne i kosztowne. Dlatego Base, we współpracy z USDC, pozwoli Coinbase przetwarzać duże transakcje dla swoich użytkowników na całym świecie.

Niskie opłaty

Większość sieci warstwy drugiej oferuje niskie opłaty. Base, na przykład, ma średnią opłatę sieciową wynoszącą 0,04 dolar. Aktualizacja Dencum Ethereum, która została uruchomiona w marcu 2024 roku, obiecuje dalsze obniżenie opłat za gaz na sieciach warstwy drugiej.

Szał na monety-memy na Base

Monety-memy są jednymi z najlepiej radzących sobie kryptowalut w 2024 roku. Biorąc pod uwagę problemy z przeciążeniem sieci na Solana, Base okazała się największym beneficjentem, co potwierdza rosnąca liczba dziennych transakcji.

Jak działa łańcuch Base

Jak wspomniano, Base to sieć optimistic rollup. Wykorzystuje SDK Optimism, które składa się z modułów na warstwach wykonania, rozliczeń i konsensusu, które współpracują, tworząc pojedynczy łańcuch blokowy. SDK Optimism niedawno wydało ulepszenie “Bedrock”, pozwalając deweloperom na blockchainach rollup, takich jak Base, na modyfikowanie modułów i określanie funkcji, takich jak rozliczenia, wykonanie i zarządzanie.

Opłaty Base

Blockchain Base przetwarza transakcje, a następnie przekazuje je do sieci Ethereum. Korzyść tutaj polega na zmniejszonych opłatach. Opłata, którą płacisz za transakcję na Base, jest podzielona na trzy grupy:

  1. Opłata za dostępność danych – jest to koszt przesyłania skompresowanych danych transakcyjnych do warstwy dostępności danych.
  2. Opłata za rozliczenie – ta opłata pokrywa koszt procesu weryfikacji dowodu.
  3. Opłata za rollup – pokrywa koszt zarządzania i obsługi sieci rollup.

Base kontra Ethereum

Base różni się od Ethereum pod różnymi względami. Po pierwsze, Base jest siecią warstwy drugiej, podczas gdy Ethereum jest podstawowym blockchainem, czyli warstwą pierwszą. Po drugie, Ethereum przetwarza około 12 transakcji na sekundę, podczas gdy Base może obsłużyć dwa razy więcej. Na koniec, opłaty na Ethereum są wyższe niż te na Base.

Pod względem podobieństw, Base wspiera zdecentralizowane aplikacje zbudowane na Ethereum dzięki swojej kompatybilności z Maszyną Wirtualną Ethereum (EVM).

Czy Base jest zalecaną siecią warstwy drugiej?

Dla użytkowników krypto, którzy chcą eksplorować ekosystem Ethereum przy niskich opłatach transakcyjnych, Base może być idealnym wyborem. Ponadto, do sieci warstwy drugiej zobowiązano więcej funduszy, co umożliwia łatwy handel tokenami kryptowalutowymi.

Mariusz Krol

Mariusz Krol

Mariusz Król to ceniony pisarz w dziedzinie kryptowalut, znany z przystępnych analiz i artykułów. Swoją wiedzą dzieli się zarówno w tekstach, jak i podczas konferencji branżowych, pomagając czytelnikom zrozumieć świat cyfrowych walut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *