• Wed. Jul 24th, 2024

SEC USA Zmuszona do Złagodzenia Ściślej Kontroli nad Firmami Kryptowalutowymi

Mariusz Krol

ByMariusz Krol

Mar 6, 2024
SEC USA Zmuszona do Złagodzenia Ściślej Kontroli nad Firmami Kryptowalutowymi

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pod rosnącą presją, aby złagodzić swoje stanowisko wobec biznesu kryptowalutowego, znajduje się w centrum intensywnej dyskusji wśród ustawodawców i regulatorów na temat przyszłości regulacji kryptowalut w USA.

Najnowszy rozwój to wspólne pismo od prokuratorów generalnych dziewięciu stanów — Dakoty Południowej, Montany, Arkansas, Nebraski, Ohio, Iowa, Missisipi i Teksasu — wzywające SEC do ponownej oceny swojej strategii.

Kontrowersje koncentrują się wokół klasyfikacji niektórych kryptowalut jako papierów wartościowych przez SEC, zwłaszcza cyfrowych tokenów sprzedawanych przez oferty pierwotne monet (ICO). Z powodu tej klasyfikacji tokeny te podlegają tej samej regulacji nadzorczej co tradycyjne papiery wartościowe, co obejmuje przestrzeganie przepisów o papierach wartościowych i procedur rejestracyjnych.

Krytycy Branży Winą Obarczają SEC, Przyszłość Kryptowalut w USA Pod Znakiem Zapytania

Według krytyków, podejście SEC hamuje innowacje i stawia niepotrzebne bariery regulacyjne dla inicjatyw kryptowalutowych, utrudniając ich rozwój i ekspansję. Argumentują oni, że ponieważ kryptowaluty są zdecentralizowane i użyteczne jako środek przechowywania wartości i środek wymiany, powinny być traktowane inaczej niż tradycyjne papiery wartościowe.

Społeczność kryptowalutowa obawia się, że zbyt rygorystyczne regulacje mogą zachęcać do innowacji i inwestycji gdzie indziej, wypierając amerykańskie przywództwo w rozwijającym się sektorze kryptowalut. Komisarz SEC, Hester Peirce, podczas wydarzenia ETHDenver, ujawnił, że komisja została uwięziona w tzw. „trybie egzekwowania”.

Za kadencji Gary’ego Genslera na stanowisku przewodniczącego komisji, SEC zaczęła przyciągać dużo uwagi w Waszyngtonie oraz wśród znaczącej klasy politycznej. Zarzucano Genslerowi, że pozbawia inwestorów ich prawnych uprawnień. Gansler również naciska na wprowadzenie planów Prezydenta USA dotyczących zaostrzenia nadzoru nad inwestycjami doradców oraz działa przeciwko produktom opartym na technologii, takim jak projekty kryptowalutowe.

SEC Otwiera Drzwi do Negocjacji dla Społeczności Kryptowalutowej

Stacy Elliott, analityk branży z Decrypt, powiedział, że istnieją obawy dotyczące zgodności prawnej i regulacyjnej, które nadal stanowią główną barierę dla szerokiego wykorzystania kryptowalut, zniechęcając niektórych inwestorów i firmy do wejścia na rynek.

SEC zasygnalizowała, że jest otwarta na interakcję ze społecznością kryptowalutową i badanie strategii regulacyjnych, które równoważą ochronę inwestorów i innowacje, w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie ze strony ustawodawców i interesariuszy branży.

Przewodniczący SEC, Gary Gensler, wezwał do działania kongresowego, aby wyjaśnić prawne środowisko dla kryptowalut. Zrobił to, podkreślając konieczność rozwiązań ustawowych, aby sprostać złożonym problemom, jakie przedstawiają aktywa cyfrowe. Ciągły wpływ ruchów SEC na programistów to temat, który wymaga uwagi.

Niektóre z obaw dla programistów obejmują to, które nowe wynalazki technologiczne są warte opracowania, które skłonią ich do unikania bycia na celowniku. Hester argumentowała, że większość programistów spędza większość swojego czasu na przemyśleniach, jak uniknąć pozwów. Przyznała również, że programiści byliby bardziej skuteczni, gdyby mieli do dyspozycji bardziej konkretne wytyczne, na których mogliby się skupić.

Działania SEC Przyciągają Uwagę Ustawodawczą, Gdy Sąd Włącza Się do Gry

Działania SEC otrzymały uwagę ustawodawczą, stąd zaangażowanie Biura Odpowiedzialności Rządowej w październiku 2023. Raport mówi, że biuro odpowiedziało zgodnie z uchwaleniem SAB 121 bez raportu komisji przedłożonego Kongresowi Stanów Zjednoczonych. Uchwalenie stało się standardem dla bardziej solidnego kierunku regulacyjnego.

Przedstawicielka Maxine Waters, która przemawiała w komitecie domu w czwartek, powiedziała, że wytyczne regulacyjne chronią inwestorów przed złym zarządzaniem aktywami kryptowalutowymi klientów przez firmy, które powinny działać jako depozytariusze. Maxine zasugerowała, że to był główny powód upadku FTX, ponieważ zaginęły miliardy dolarów w kryptowalutach.

Jednakże jedenastu prokuratorów generalnych Stanów Zjednoczonych wczoraj złożyło wspólny amicus brief dotyczący prawnej batalii SEC przeciwko Payward Ventures, spółce matce Kraken Exchange. Pozew miał na celu zakwestionowanie wpływu SEC na firmę. W swoim zgłoszeniu, prokuratorzy stwierdzili, że egzekwowanie przez SEC przekroczyło ilość mocy, jaka została mu przyznana i w związku z tym, należy wezwać ją do porządku.

Mariusz Krol

Mariusz Krol

Mariusz Król to ceniony pisarz w dziedzinie kryptowalut, znany z przystępnych analiz i artykułów. Swoją wiedzą dzieli się zarówno w tekstach, jak i podczas konferencji branżowych, pomagając czytelnikom zrozumieć świat cyfrowych walut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *