• Sat. Jul 20th, 2024

Raport BIS: Ponad 90% Banków Centralnych Bada Hurtowe CBDC

Mariusz Krol

ByMariusz Krol

Jun 19, 2024
Raport BIS: Ponad 90% Banków Centralnych Bada Hurtowe CBDC

Niedawny raport Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) wskazuje, że 94% banków centralnych bada hurtowe CBDC. BIS zauważył, że banki centralne prawdopodobnie będą preferować wydawanie hurtowych CBDC nad detalicznymi do 2030 roku.

BIS zauważył znaczącą różnicę wśród banków badających cyfrowe waluty banków centralnych (CBDC). Większość z nich rezygnuje z emisji detalicznych CBDC.

Banki Centralne Stawiają na Hurtowe CBDC

BIS uznaje hurtowe CBDC za atrakcyjne dla wielu, ze względu na ich zastosowanie do realizacji transakcji między instytucjami finansowymi i bankami. W przeciwieństwie do tego, detaliczne CBDC są używane przez ogół społeczeństwa do rozliczania typowych zakupów, takich jak filiżanka kawy.

Adopcja hurtowych CBDC przynosi ogromną ulgę uczestnikom rynku, którzy głośno sprzeciwiali się detalicznym CBDC, postrzegając je jako rozszerzenie autorytarnej kontroli. Ankieta BIS, przeprowadzona od października ubiegłego roku do stycznia tego roku, przyciągnęła 86 banków centralnych. Raport pokazuje, że wykorzystanie stablecoinów jest ograniczone w ekosystemie kryptowalut.

Raport BIS pokazuje, że dwie trzecie ankietowanych banków centralnych mają jurysdykcje pracujące nad lub wdrażające ramy regulacyjne dla stablecoinów i kryptoaktywów.

Segment stablecoinów ma duży potencjał, chociaż jego wartość rynkowa obecnie wynosi około 162 miliardów dolarów. Według DefiLlama, oznacza to wzrost o 32 miliardy dolarów od początku tego roku.

BIS raportuje, że banki centralne rozważające emisję detalicznych CBDC, w ponad połowie przypadków rozważają zabezpieczenia. Banki centralne przyznały, że rozważają ograniczenia oraz inne cechy, takie jak zerowe wynagrodzenie, interoperacyjność i opcje offline.

CBDC Staje się Kwestą Polityczną

CBDC są bardzo kontestowane i obecnie stanowią kwestię polityczną. Jest to nieuniknione w miarę zbliżania się wyborów prezydenckich w USA zaplanowanych na 4 listopada.

Republikański prezydent, Donald Trump, niedawno poparł wydobycie Bitcoina w USA. Były prezydent określił Bitcoin jako ostatnią linię obrony przed CBDC.

Domniemany kandydat Republikanów zadeklarował, że ograniczy cyfrową walutę banku centralnego, gdy zostanie ponownie wybrany. W swoim przemówieniu w New Hampshire opisał CBDC jako niebezpieczne zagrożenie dla wolności finansowej.

Trump obiecał chronić Amerykanów przed tyranią rządu, szczególnie poprzez zakończenie tworzenia CBDC. Opisał CBDC jako oferujące rządowi federalnemu absolutną kontrolę nad pieniędzmi obywateli.

Były prezydent spotkał się z górnikami Bitcoin, zachęcając ich do wydobywania Bitcoina w USA. Oświadczenie to pojawiło się na alt-tech mediach społecznościowych, Truth Social, po sesji z Davidem Baileyem, szefem Bitcoin Magazine, oraz przedstawicielami firm wydobywczych notowanych na giełdzie, w tym Marathon Digital (MARA), Riot Platforms (RIOT) i CleanSpark (CLSK).

Obietnica Trumpa dotycząca Bitcoina ma na celu przyciągnięcie społeczności kryptowalutowej w USA przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi w 2024 roku.

Wyzwanie dla Pro-CBDC

Trump nie wyjaśnił, jak zwiększenie wydobycia Bitcoina chroni obywateli USA przed emisją CBDC przez bank centralny.

Sprzeciw Trumpa wobec CBDC jest zgodny z przedstawicielem Tomem Emmerem, który wcześniej ujawnił, że Rezerwa Federalna (Fed) popiera agendę CBDC. Ujawnienie to mogłoby doprowadzić do uchwalenia przez Izbę Reprezentantów USA w maju ustawy zakazującej Fedowi emisji CBDC bez zgody Kongresu.

Wyznańie z zeszłego miesiąca przez Christophera Giancarlo, który wcześniej przewodniczył amerykańskiej Komisji Handlu Towarami Futures (CFTC), wskazuje, że kryptowaluty, stablecoiny i CBDC są kluczowymi składnikami przyszłości globalnej.

Mariusz Krol

Mariusz Krol

Mariusz Król to ceniony pisarz w dziedzinie kryptowalut, znany z przystępnych analiz i artykułów. Swoją wiedzą dzieli się zarówno w tekstach, jak i podczas konferencji branżowych, pomagając czytelnikom zrozumieć świat cyfrowych walut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *