• Sat. Jul 20th, 2024

Peter Thiel: Bitcoin Nie Wybuchnie z Tego Miejsca

Mariusz Krol

ByMariusz Krol

Jul 3, 2024
Peter Thiel: Bitcoin Nie Wybuchnie z Tego Miejsca

Były CEO PayPal, Peter Thiel, wyraził sceptycyzm co do potencjału znacznego wzrostu wartości Bitcoina (BTC) z obecnego poziomu powyżej 60 000 dolarów. Miliarder, który nadal posiada trochę Bitcoinów, ale nie tyle, ile powinien mieć, jest niepewny, skąd teraz przyjdzie kolejna partia kupujących, ponieważ Bitcoin przeszedł już swoją „edycję ETF”.

Wątpliwości Thiela co do Wizji Bitcoina

Thiel uważa również, że pierwotna wizja Bitcoina jako narzędzia wolności dla cypherpunków i kryptoanarchistów nie została jeszcze zrealizowana. Założyciel Founders Fund powiedział CNBC 28 czerwca:

Wcześniej Thiel stwierdził, że był „niedoinwestowany” w Bitcoina w październiku 2021 roku, kiedy wiodąca kryptowaluta zbliżała się do swojego poprzedniego najwyższego poziomu 69 000 dolarów, który został osiągnięty prawie trzy tygodnie później.

Historia Inwestycji Founders Fund w Bitcoina

Mimo to, Founders Fund Thiela ma długą historię z Bitcoinem, dokonując swojej pierwszej inwestycji w 2014 roku i zyskując 1,8 miliarda dolarów chwilę przed załamaniem rynku w 2022 roku. Founders Fund nabył następnie kolejne 100 milionów dolarów w Bitcoinie w 2023 roku, kiedy cena wynosiła poniżej 30 000 dolarów.

Bitcoin Nie Jest Tak Cypherpunkowy

Thiel podkreślił, że Bitcoin nie okazał się tak cypherpunkowy, jak pierwotnie myślano. Thiel przypomniał sobie, że agenci FBI powiedzieli mu, że woleliby, aby przestępcy używali Bitcoina niż banknotów 100-dolarowych, co sugeruje, że Bitcoin nie działa optymalnie w sposób, w jaki miał działać.

Niemniej jednak Bitcoin został zaprojektowany jako publiczna, bezuprawnieniowa i zdecentralizowana księga, a transakcje nie miały być całkowicie nieśledzone jak w przypadku Monero i kilku innych sieci skupionych na prywatności. Bitcoin konsoliduje się między 60 000 a 61 000 dolarów po niedawnym spadku poniżej 59 000 dolarów.

Bitcoin i Altcoiny Nie Zdołały Odbić Pomimo Spadku Inflacji w USA

Wydaje się, że apetyt inwestorów na ryzyko rośnie wraz z niższymi kosztami kapitału i zwiększoną płynnością, tworząc korzystny scenariusz dla większości aktywów o wysokim wzroście. W rezultacie Bitcoin i inne kryptowaluty często korzystają z tych warunków, ponieważ większa ilość pieniądza w obiegu zazwyczaj zwiększa popyt. Mimo to, jeśli inflacja w USA wydaje się być pod kontrolą, dlaczego rynek kryptowalut nie reaguje pozytywnie?

Od lat handlowcy i analitycy twierdzili, że spadek inflacji przyniesie korzyści rynkowi kryptowalut, jednak ceny są nadal znacznie niższe.

Obniżki Stóp Procentowych Wpływają na Dochody Firm i Rynek Nieruchomości

Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych uważnie monitoruje rynek pracy, inflację i wartość dolara amerykańskiego, aby odpowiednio dostosować swoje polityki.

Kiedy inflacja zbliża się do celu Fed na poziomie 2%, stwarza to możliwość obniżenia stóp procentowych i zwiększenia płynności poprzez oferowanie bankom niezbędnego kapitału, zwłaszcza gdy gospodarka wykazuje różne oznaki słabości. Ten ruch, znany jako ekspansywny, zmniejsza zachęty do inwestycji o stałym dochodzie.

Najświeższe dane opublikowane przez preferowany wskaźnik inflacji Fed potwierdziły spowolnienie inflacji w maju. W tym czasie wzrost cen osiągnął najniższy poziom od marca 2021 roku, co oznacza pierwsze takie zjawisko w cyklu gospodarczym, w którym inflacja przekroczyła cel Fed na poziomie 2%.

Indeks bazowy wydatków na konsumpcję osobistą (PCE), który wyklucza koszty żywności i energii, wzrósł w maju o 2,6% rok do roku, co jest zgodne z projekcjami ekonomistów. Ponadto Biuro Analiz Ekonomicznych USA opublikowało, że dochody osobiste wzrosły o 0,5% miesięcznie, przekraczając oczekiwane 0,4%. Z drugiej strony, wydatki konsumpcyjne wzrosły o 0,2%, nieco poniżej przewidywanego 0,3%.

Prognozy dotyczące Stóp Procentowych

Na początku 2024 roku, handlowcy rynkowi spodziewali się co najmniej trzech obniżek stóp procentowych; jednakże obecne prognozy dostosowały się do zaledwie dwóch, które mają rozpocząć się we wrześniu. Główna strateg globalny w Principal Asset Management, Seema Shah, powiedziała CNBC, że kolejne obwieszczenie inflacji, głównie w połączeniu z większymi dowodami na osłabienie rynku pracy, będzie kluczowe dla otwarcia drogi do pierwszej obniżki stóp planowanej na wrzesień.

Najnowsze dane dotyczące inflacji w USA, w połączeniu z 4% stopą bezrobocia i wzrostem dochodów osobistych, doprowadziły do osiągnięcia przez S&P 500 rekordowego poziomu 28 czerwca. Jednak całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut jest niższa od szczytu z 14 marca 2026 roku. Nawet złoto, zazwyczaj uważane za zabezpieczenie, handluje o 5% poniżej swojego rekordowego poziomu z 20 maja.

Mariusz Krol

Mariusz Krol

Mariusz Król to ceniony pisarz w dziedzinie kryptowalut, znany z przystępnych analiz i artykułów. Swoją wiedzą dzieli się zarówno w tekstach, jak i podczas konferencji branżowych, pomagając czytelnikom zrozumieć świat cyfrowych walut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *