• Wed. Jul 24th, 2024

IRS proponuje formularz podatkowy budzący obawy, zagrażający pseudonimowości w krypto

Mariusz Krol

ByMariusz Krol

Apr 26, 2024
IRS proponuje formularz podatkowy budzący obawy, zagrażający pseudonimowości w krypto

Amerykańska Służba Skarbowa (IRS) w swojej wersji roboczej formularza stwierdza, że agencja wymaga adresów portfeli własnych, gdy użytkownicy zdecentralizowanych finansów (DeFi) składają deklaracje podatkowe.

Wersja robocza wywołała strach i niepewność, ponieważ branża kryptowalut kwestionuje motyw zrewidowanego formularza IRS. Społeczność krypto jest zaniepokojona, że niektóre sekcje dokumentu wymagają od amerykańskich użytkowników DeFi ujawnienia ich adresów portfeli własnych IRS.

IRS proponuje, aby formularz 1099-DA nakazywał raportowanie transakcji kryptowalutowych pochodzących od brokera. Dokładne znaczenie propozycji jest niepewne, chociaż planuje się jej wdrożenie w 2025 roku.

Branża krypto kwestionuje propozycję IRS klasyfikującą traderów DeFi jako brokerów

Analitycy uważają, że wersja robocza prawdopodobnie zaklasyfikuje giełdy kryptowalutowe jako brokerów przez IRS. Propozycja sięga listopada ubiegłego roku, kiedy to lobbyści kryptowalutowi pragnęli, aby urzędnik podatkowy zmierzał do klasyfikacji traderów DeFi jako brokerów.

Obawy wydają się potwierdzone z formularzem roboczym IRS 1099-DA, który zawiera pole, w którym strona składająca musi ujawnić rodzaj brokera zaangażowanego w zgłaszaną transakcję kryptowalutową. Ponadto, jedna z sekcji wymaga ujawnienia dostawcy niezależnego portfela, co oznacza adresy własne niepowiązane z żadną stroną trzecią.

Eksperci prawni z branży aktywów cyfrowych potępili zamiary IRS w ich planie klasyfikacji protokołów DeFi jako firm brokerskich podobnych do Robinhood i Charles Schwab. Eksperci prawni zarzucają motywom IRS, wskazując, że protokół DeFi działa na automatycznym oprogramowaniu, którego celem jest ochrona prywatności użytkownika.

Znaczna część społeczności krypto była zaniepokojona perspektywą, że użytkownicy DeFi w Uniswap wkrótce ujawnią dane osobowe podobne do tych w firmach brokerskich. Budowniczowie i traderzy wspólnie oświadczyli, że ruch ten ostatecznie mógłby udusić koncepcję pseudonimowości.

IRS zagraża zniszczeniu pseudonimowości w amerykańskim ekosystemie DeFi

Rzecznik Coin Center ubolewał, że włączenie portfela open-source jest błędne, ponieważ dostawcy oprogramowania nie spełniają podstawowych kwalifikacji do brokowania transakcji. Wykonawca z grupy lobbingowej krypto uważa klasyfikację brokera za niekonstytucyjną zgodnie z przepisami Pierwszej i Czwartej Poprawki.

Rzecznik Coin Center spodziewa się, że przyszłe wersje wykluczą takie wymagania, biorąc pod uwagę oczywiste zagrożenia dla pseudonimowości.

Pozostaje zobaczyć, kiedy IRS zmieni propozycję przed styczniem 2024 roku. Wcześniej, ogłoszenie o rozszerzeniu definicji brokera, aby obejmować firmy i projekty kryptowalutowe, rozpoczęło miesięczną debatę.

Propozycje z ostatniej jesieni skłoniły grupy lobbingowe krypto do wezwania IRS do zmiany definicji brokera. Lobbyści argumentowali, że rozszerzona definicja zagrażała zniszczeniem ekosystemu DeFi w USA.

Grupy lobbingowe dodały, że niemal niemożliwe jest dla zdecentralizowanych giełd (DEX) zlokalizowanie i dostarczenie informacji osobistych, ponieważ ich bazy użytkowników są anonimowe.

Proponowany formularz 1099-DA wskazuje, że sugestie grup lobbingowych krypto były bezpodstawne, co nie przekonało IRS.

Szef strategii podatkowej CoinTracker, Shehan Chandrasekera, przyznał, że propozycje IRS naruszają cechę zachowania prywatności krypto w USA. Specjalista od podatków kryptowalutowych ostro skrytykował roboczy formularz IRS jako regresywny dla ekosystemu DeFi, ponieważ zniszczy pseudonimowość.

Branża krypto składa prewencyjne pozwy

Jednak główny prawnik Variant Fund, Jake Chervinsky, unikał rozpaczy, którą przedstawiali inni eksperci. Prawnik wskazał w poście na X, że IRS nie ma ostatecznego słowa, czy klasyfikować użytkowników DeFi jako brokerów.

Chervinsky wskazał, że propozycje IRS zostaną rozpatrzone w sądzie, podobnie jak inne nierozwiązane kwestie krypto. Prawnik dodał, że zasady, które nie mają dosłownego sensu, rzadko przetrwają, gdy zostaną poddane kontroli sądowej.

Chervinsky wskazał na prawdopodobieństwo, że społeczność krypto wniesie pozwy. Takie stanowisko objawia się w pozwie złożonym przez Blockchain Association i Crypto Freedom Alliance of Texas, który kwestionuje rozszerzoną definicję zasady dealera przez Securities and Exchange Commission (SEC).

Pozew złożony we wtorek, 23 kwietnia, zarzuca, że SEC przekroczyło swoje uprawnienia i zatwierdziło niejasną zasadę w swoim zakresie, która może negatywnie wpłynąć na uczestników rynku krypto.

Mariusz Krol

Mariusz Krol

Mariusz Król to ceniony pisarz w dziedzinie kryptowalut, znany z przystępnych analiz i artykułów. Swoją wiedzą dzieli się zarówno w tekstach, jak i podczas konferencji branżowych, pomagając czytelnikom zrozumieć świat cyfrowych walut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *