• Wed. Jul 24th, 2024

Consensys wnosi pozew przeciwko SEC, kwestionując próby klasyfikacji Ethereum jako papieru wartościowego

Mariusz Krol

ByMariusz Krol

Apr 26, 2024
Consensys wnosi pozew przeciwko SEC, kwestionując próby klasyfikacji Ethereum jako papieru wartościowego

Firma oprogramowania Ethereum, Consensys, pozwała amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), zarzucając regulatorowi próbę kontrolowania ekosystemu kryptowalut. Wstępny pozew złożony w czwartek zarzuca SEC plany klasyfikacji Ethereum jako papieru wartościowego.

Pozew Consensys nastąpił po tym, jak gigant Ethereum otrzymał od SEC powiadomienie Wells w sprawie MetaMask. Startup Ethereum stoi za rozwojem portfela MetaMask oraz platformy infrastrukturalnej Infura.

Consensys zarzuca SEC nadużycie w klasyfikacji Ethereum jako papieru wartościowego

Consensys przedstawił, że kierowane przez Gary’ego Genslera SEC nadużywa swoich uprawnień, klasyfikując Ethereum jako papier wartościowy. Wstępny pozew jest zgodny z oficjalnym przyznaniem przez SEC w 2018 roku, że tak jak Bitcoin, ETH nie zasługuje na traktowanie jako papier wartościowy.

34-stronicowa skarga złożona w czwartek zarzuca Komisji próbę klasyfikacji ETH jako papieru wartościowego, pomimo że druga co do wielkości krypto waluta pod względem wartości rynkowej nie posiada takich cech. Skarżący ilustruje, że SEC wykluczyło, że ETH posiada cechy papieru wartościowego i twierdzi, że jest to poza ustawową jurysdykcją agencji w poprzednim przypadku.

Skarga dodaje, że organ nadzoru nad papierami wartościowymi wydał Consensys powiadomienie Wells, wskazujące na zamiar postawienia zarzutów w sprawie MetaMask. Powiadomienie Wells obejmuje list, który Komisja wysyła przed planowaniem działania regulacyjnego.

Świadomość kolejnych wydarzeń po powiadomieniu Wells skłoniła Consensys do postawienia wstępnych zarzutów przeciwko SEC. Dąży do uzyskania orzeczenia sądowego, że Ethereum nie posiada cech papieru wartościowego.

Pozew Consensys jest znaczący, biorąc pod uwagę, że blockchain Ethereum napędza ETH, który jest uważany za drugą co do wielkości krypto walutę pod względem wartości rynkowej. Ethereum jest wykorzystywane przez różnych deweloperów do budowania zdecentralizowanych aplikacji, co czyni wynik wstępnego pozwu krytycznym dla społeczności.

SEC oskarżone o próbę osiągnięcia dominacji regulacyjnej

Pozew ilustruje, że SEC planuje osiągnąć dominację regulacyjną nad krypto, stosując ad hoc działania egzekucyjne przeciwko projektom i firmom, w tym Consensys. Skarga ubolewa, że Consensys będzie musiało ponieść karę za działanie egzekucyjne, mimo że jego działania opierały się na zapewnieniu rządu, że ETH nie jest zabezpieczeniem.

Pozew Consensys jest krytyczny, ponieważ kwestionuje pozycję SEC do klasyfikacji Ethereum jako papieru wartościowego. Stanowisko Komisji powtarza działania podjęte przeciwko różnym firmom kryptowalutowym, które uznała za naruszające federalne prawa jako oferujące niezarejestrowane papiery wartościowe.

Skarga wyjaśnia, że gdyby SEC miało prawo klasyfikować Ethereum jako papier wartościowy, a nie towar, wiele firm kryptowalutowych, w tym Consensys, zostałoby osądzone za naruszenie amerykańskich przepisów dotyczących papierów wartościowych. Consensys przedstawia, że inne organy regulacyjne, głównie Komisja Handlu Kontraktami Terminowymi Towarowymi (CFTC), uważają Ethereum za towar.

Consensys kwestionuje arbitralne rozszerzenie jurysdykcji przez SEC

Dyrektor generalny Consensys, Joe Lubin, określił sprawę jako śmiały ruch mający na celu zachowanie dostępu, który mają deweloperzy, instytucje i uczestnicy rynku w drugim co do wielkości blockchainie. Współzałożyciel Ethereum podkreślił znaczenie pozwu, biorąc pod uwagę zdecentralizowaną naturę blockchaina w przestrzeni krypto.

Lubin poparł sprawę, wskazując, że SEC nie powinno arbitralnie rozszerzać jurysdykcji w celu regulacji Ethereum po jego wcześniejszym przyznaniu, że jest to towar.

Lubin jest optymistycznie nastawiony, że sprawa przyciągnie uwagę i powstrzyma lekkomyślne podejście prezentowane przez SEC wobec krypto. Sprawa jest uważana za ścieżkę do przywrócenia pożądanej przez technologie Web3 pewności regulacyjnej i zdrowego rozsądku.

Tymczasem pozew został złożony wkrótce po tym, jak Fundacja Ethereum wskazała w lutym, że otrzymała zapytanie od władzy stanowej. Publikacja Fortune w marcu ujawniła, że to SEC złożyło wniosek do Fundacji Ethereum, biorąc pod uwagę jej wsparcie dla zdecentralizowanej sieci blockchain.

Podobnie jak Consensys, zdecentralizowana giełda oparta na Ethereum (DEX) Uniswap ujawniła na początku kwietnia, że SEC dostarczyło jej powiadomienie Wells. Wskazuje to, że SEC prawdopodobnie podejmie działania przeciwko Uniswap.

Mariusz Krol

Mariusz Krol

Mariusz Król to ceniony pisarz w dziedzinie kryptowalut, znany z przystępnych analiz i artykułów. Swoją wiedzą dzieli się zarówno w tekstach, jak i podczas konferencji branżowych, pomagając czytelnikom zrozumieć świat cyfrowych walut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *