• Wed. Jul 24th, 2024

Doradcy EBC Oświadczają, że Rzeczywista Wartość Bitcoina to Zero, Twierdząc o Niepowodzeniu Decentralizacji

Mariusz Krol

ByMariusz Krol

Feb 27, 2024
Doradcy EBC Oświadczają, że Rzeczywista Wartość Bitcoina to Zero, Twierdząc o Niepowodzeniu Decentralizacji

Doradcy Europejskiego Banku Centralnego (EBC) skrytykowali Bitcoina, wskazując na jego niepowodzenie w staniu się globalną zdecentralizowaną kryptowalutą. Podwoili oni swoje pesymistyczne poglądy na temat Bitcoina jako globalnej zdecentralizowanej kryptowaluty. Zamiast tego, urzędnicy EBC przypisują niepowodzenie Bitcoina jego podatności na manipulacje i oszustwa.

W czwartkowym poście na blogu z 22 lutego, urzędnicy EBC wyrazili dezaprobatę co do przydatności Bitcoina jako środka inwestycyjnego i płatniczego.

Doradcy EBC Umniejszają Wartość Bitcoina Duet EBC, Ulrich Bindseil i Jürgen Schaaf, zbagatelizował ruch Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w USA polegający na zatwierdzeniu 11 funduszy inwestycyjnych Bitcoin exchange-traded funds (ETFs).

Duet nazwał zawiadomienie o zatwierdzeniu z 10 stycznia nowymi ubraniami dla nagiego cesarza. Doradcy argumentowali, że zatwierdzenie niewiele zmienia w fakcie, że Bitcoin nie nadaje się na inwestycję i płatność.

Post na blogu EBC ilustruje, że wyznawcy Bitcoina uważają zatwierdzenia ETF za potwierdzenie jego bezpieczeństwa. Jest to widoczne jako triumf w kolejnym wzroście ceny Bitcoina.

Bindseil i Schaaf różnili się w swoich twierdzeniach, wskazując zamiast tego, że rzeczywista wartość Bitcoina to zero. Przewidywali, że bitcoin będzie cierpieć na cykle boomu i krachu. Doradcy żałowali, że kolateralne szkody mogą osiągnąć ogromne liczby. Wskazali, że wśród nich prawdopodobne jest szkodzenie środowisku oraz redystrybucja bogactwa, podczas gdy najmniej zamożni ponoszą największe straty.

Post na blogu zawiera zastrzeżenie, że poglądy nie reprezentują perspektywy EBC. Jednak autorzy pełnią aktywne role w EBC. Bindseil jest dyrektorem generalnym EBC, kierującym infrastrukturą rynkową i płatnościami. Schaaf pełni rolę doradczą w tej samej jednostce. Ironią jest, że EBC promował post na blogu za pomocą oficjalnego konta na X (dawniej Twitter).

Bankierzy Zarzucają Transakcjom Opartym na Bitcoinie ‘Niewygody’ Bindseil i Schaaf lamentowali nad niewygodami transakcji opartych na Bitcoinie, zarzucając im wolną prędkość i wysokie koszty użytkowania poza sferą działalności kryminalnej w darknecie.

Autorzy rozważali przydatność Bitcoina do rozliczeń płatności. Wskazali, że nawet Salwador ledwo ustabilizował jego skuteczne wykorzystanie w płatnościach, mimo nadania tokenowi statusu prawnego środka płatniczego.

Autorzy wskazali na brak inicjatyw regulacyjnych koniecznych do zwalczania masowego wykorzystania kryminalnego w celu ochrony sieci Bitcoin. Dodają, że Bitcoin jest podatny na manipulacje cenowe.

Urzędnicy EBC dodali, że wydobycie Bitcoina przez wykorzystanie konsensusu proof-of-work generuje ogromne zanieczyszczenie środowiska, które dorównuje innym krajom. Ponadto, wzrost cen Bitcoina przekłada się na wysokie zużycie energii.

Ruch Departamentu Energii USA mający na celu zbieranie danych o użytkownikach energii od górników kryptowalut jako dowód na wzrost cen Bitcoina spotkał się z opozycją. Szef badawczy Riot Platforms, Pierre Rochard, nie zgodził się z oceną, przedstawiając publikację z połowy 2023 roku w Advances in Applied Energy wspierającą wydobycie krypto na sieciach energetycznych.

Rochard wskazał, że publikacja z czerwca 2023 roku przedstawiła dowody naukowe na to, że Bitcoin stabilizuje sieci poprzez odpowiedź na zapotrzebowanie. Wiceprezes ds. badań zbagatelizował pilność zbierania danych o zużyciu energii.

Krytyka ze strony doradców EBC ilustruje, że przydatność Bitcoina jako inwestycji jest wadliwa, biorąc pod uwagę brak zdolności do generowania przepływów pieniężnych. Nie można wykorzystać Bitcoina produktywnie, jak widać w przypadku innych towarów, co nie oferuje żadnych korzyści społecznych.

Doradcy EBC wskazali, że mniej zamożni inwestorzy detaliczni często przyciągają strach przed pominięciem (FOMO), trend, który sprawia, że są oni podatni na utratę pieniędzy.

Inwestor w technologie klimatyczne, Daniel Batton, odpowiedział na post, wskazując perspektywę byka. Partner CH4 Capital ujawnił, że poprzednia publikacja EBC spowodowała wzrost Bitcoina o 197%.

Batton wezwał EBC, aby kontynuowało szerzenie strachu, niepewności i wątpliwości (FUD), wskazując, że ponad 400 milionów osób na całym świecie odkryło szczepionkę przeciwko takim zagrożeniom.

Publikacja EBC ‘Ostatnie Tchnienie’ Oznaczało Dno Rynku Niedźwiedzia Ostatnia krytyka Bitcoina przez EBC ożywiła wydarzenie z listopada 2022 roku, kiedy urzędnicy rozważali token w ostatnim tchnieniu przed zanurzeniem w nieistotność. Uwagi zbiegły się z rynkiem niedźwiedzia, który rzucił rynek krypto w długą zimę z wieloma upadkami, prowadzonymi przez implozję giełdy krypto FTX.

Argumentacja EBC ilustruje, że przydatność Bitcoina jako aktywa finansowego jest nieuchronnie błędna. Niemniej jednak, Bitcoin ostatecznie uderzył w tendencję spadkową, testując 16 000 dolarów na szczycie rynku niedźwiedzia.

Od tego czasu Bitcoin wzrósł o 225% do testowania 51 900 dolarów, według danych CoinGecko. Doradcy EBC przypisali wzrost do oczekiwanego zwrotu w politykach Rezerwy Federalnej. Poza zatwierdzeniem spotowych ETF Bitcoin, zbliżający się kryzys podaży po kwietniowym halvingu napędza tendencję wzrostową.

Mariusz Krol

Mariusz Krol

Mariusz Król to ceniony pisarz w dziedzinie kryptowalut, znany z przystępnych analiz i artykułów. Swoją wiedzą dzieli się zarówno w tekstach, jak i podczas konferencji branżowych, pomagając czytelnikom zrozumieć świat cyfrowych walut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *