• Tue. Oct 22nd, 2024

Sektor finansowy nie jest jeszcze gotowy do zarządzania ETF-ami na kryptowaluty

Mariusz Krol

ByMariusz Krol

Jun 26, 2024
Sektor finansowy nie jest jeszcze gotowy do zarządzania ETF-ami na kryptowaluty

Rok 2024 okazał się wyjątkowy w świecie aktywów cyfrowych, pozostawiając niezatarte piętno w annałach historii.

Po długim okresie współpracy z SEC, amerykański regulator zatwierdził pierwszą grupę spot ETF-ów na bitcoin w styczniu. Decyzja ta wywołała znaczne inwestycje instytucjonalne, wynoszące miliardy dolarów, torując drogę do nadchodzącego wzrostu na szerokim rynku kryptowalut.

Biorąc pod uwagę spodziewany wzrost alokacji instytucjonalnych oraz niedawne zatwierdzenie spot ETF-a na ether, konieczne jest ocenienie gotowości zarówno sektora aktywów cyfrowych, jak i tradycyjnego sektora finansowego. Jednak obecni emitenci ETF muszą przygotować się na wyzwania związane z obsługą ogromnych napływów miliardów dolarów oraz skomplikowanymi zadaniami zarządzania aktywami powierniczymi powiązanymi z kluczem kryptograficznym. Wszystkie te czynniki można sprowadzić do jednego kluczowego problemu: bezpieczeństwa.

Znaczące napływy wymagają wzmocnionych środków bezpieczeństwa

Zalew funduszy zmierza w stronę wejścia, jednak znaczne napływy wymagają znacznie bardziej solidnych środków bezpieczeństwa niż te, które są obecnie wdrożone.

Dostawcy ETF-ów oraz inne instytucje finansowe inwestujące w aktywa cyfrowe muszą być odpowiednio przygotowani do tego zadania. W obecnym systemie ETF, większość emitentów spot ETF-ów na bitcoin polega na Coinbase w zakresie rozwiązań powierniczych oraz większości cyklu życia handlu.

Coinbase pełni rolę powiernika dla łącznie ośmiu emitentów ETF-ów na bitcoin w Stanach Zjednoczonych. Należą do nich iShares Bitcoin Trust (IBIT) firmy BlackRock (BLK), Bitwise Bitcoin ETF (BITB), ARK 21Shares Bitcoin ETF (ARKB) oraz Grayscale (GBTC). Choć istnieje kilka innych powierników, takich jak BitGo, Gemini i Fidelity’s self-custody, nadmierne poleganie na jednym powierniku rodzi obawy dotyczące centralizacji i ryzyka kontrahenta.

Według badań EY-Parthenon, inwestorzy instytucjonalni planują zwiększyć swoje alokacje do aktywów cyfrowych i produktów związanych z aktywami cyfrowymi. Szczególnie interesują się tokenizacją realnych aktywów (RWA). Zgodnie z niedawną ankietą przeprowadzoną wśród ponad 250 instytucji, większość z nich (60%) już teraz przeznacza ponad 1% swoich portfeli na aktywa cyfrowe. Ponadto, te instytucje wyraziły silną chęć dalszego zwiększania swoich alokacji w latach 2024 i 2025.

Gdyby alokacja ta wynosiła 1% dla globalnych zarządzających majątkiem, dodatkowe 1 bilion dolarów mogłoby wpłynąć do branży. Według CIO Bitwise Matta Hougana, nadal jest daleka droga do pokonania, nawet przy spadku o 1%.

Duże tradycyjne instytucje finansowe muszą udowodnić regulatorom, że skutecznie zarządzają i redukują ryzyko. Dla emitentów ETF-ów, którzy doświadczają znacznego wzrostu aktywów pod zarządzaniem (AUM), rozsądne byłoby ustanowienie bardziej solidnej struktury rynkowej, która promuje dywersyfikację wśród dostawców usług powierniczych. Ponadto, wprowadzenie odrębnych podmiotów i dostawców technologii do obsługi powiernictwa i handlu może poprawić efektywność operacyjną.

Emitenci ETF muszą być gotowi na nową kategorię inwestycji

Prawie każdy w społeczności kryptowalut zawsze będzie pielęgnować swoje pierwsze doświadczenie związane z bezpośrednim zaangażowaniem się w kryptowaluty. A mówiąc “natywnie”, nie mamy na myśli kupowania bitcoina na giełdzie lub w ETF-ie, ale raczej konfigurowanie portfela sprzętowego lub oprogramowania po raz pierwszy.

Zazwyczaj szybko zostajesz zaprezentowany zestawem słów, które musisz zapisać i bezpiecznie przechować (radzi się nie dzielić tą listą w chmurze ani wysyłać jej sobie e-mailem). Jednak w niefortunnym przypadku zgubienia hasła i utraty portfela sprzętowego lub oprogramowania, twoja kryptowaluta będzie nie do odzyskania.

Odpowiedzialność towarzyszy ogromnej mocy zdecentralizowanej technologii

Emitenci ETF-ów stoją przed podobnym wyzwaniem w różnych aspektach. Ponadto, chociaż warunki ETF mogą oferować pewien poziom ochrony prawnej, muszą podchodzić do tej odpowiedzialności z najwyższą powagą. Wiele osób już omawiało problem ryzyka koncentracji w powiernictwie ETF, co jest istotnym aspektem omawianego problemu. Zagłębiając się dalej, rzeczywista przeszkoda polega na zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa kluczy — Kto je posiada? Gdzie się znajdują? Czy można je uznać za bezpieczne?

W przeciwieństwie do powiernictwa w tradycyjnych finansach, które koncentruje się głównie na prowadzeniu rejestrów dla papierów wartościowych, takich jak akcje i obligacje, aktywa cyfrowe są uważane za aktywa powiernicze. Zapewnienie bezpieczeństwa tych aktywów jest niezwykle ważne w branży, która doświadczyła ponad 5 miliardów dolarów w hackach i oszustwach w latach 2022-2023. Ze względu na nieodwracalny charakter transakcji blockchain, ryzyko cyberataków skutkujących trwałą utratą jest znacznie większe w porównaniu z tradycyjnymi aktywami. Radzenie sobie z takimi incydentami wymaga szerokich zasobów operacyjnych, technicznych i prawnych. Przede wszystkim najważniejsze jest zarządzanie kluczami kryptograficznymi.

Zatwierdzenie ETF-ów na kryptowaluty to dopiero początek

Wprowadzenie ETF-ów na BTC i ETH zmusi instytucje z Wall Street do zmiany podejścia do ochrony aktywów klientów.

W najbliższej przyszłości zmierzamy w kierunku scenariusza, w którym kryptowaluty, stablecoiny, tradycyjne waluty, papiery wartościowe i inne realne aktywa zostaną przekształcone w tokeny i przechowywane na publicznych blockchainach. Konsekwencje tego rozwoju są znaczące. Minęły czasy, kiedy aktywo można było łatwo cofnąć za pomocą prostego telefonu lub e-maila: transakcje będą ostateczne i niezmienne.

Konkluzja

Rewolucyjna zmiana nadchodzi w zakresie przechowywania aktywów i walidacji transakcji, która całkowicie przekształci sposób wymiany i przechowywania wartości na całym świecie. Zapewnienie większej stabilności finansowej jest niezwykle ważne w tej odważnej i innowacyjnej erze. Wszystko zaczyna się od zatwierdzenia ETF-ów na bitcoin i ether.

Doświadcz przyszłości handlu już dziś dzięki inteligentnej analizie rynku Quantum Income PRO, która zapewnia strategiczne spostrzeżenia, dając przewagę na niestabilnym rynku kryptowalut.

Mariusz Krol

Mariusz Krol

Mariusz Król to ceniony pisarz w dziedzinie kryptowalut, znany z przystępnych analiz i artykułów. Swoją wiedzą dzieli się zarówno w tekstach, jak i podczas konferencji branżowych, pomagając czytelnikom zrozumieć świat cyfrowych walut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *