• Thu. Nov 21st, 2024

Rozumienie związku między technologią Blockchain a Web3

Mariusz Krol

ByMariusz Krol

Mar 22, 2024
Rozumienie związku między technologią Blockchain a Web3

Co to jest Blockchain?

Technologia Blockchain to rodzaj rozproszonego dziennika, który działa w sposób zdecentralizowany. Blockchain nie wymaga stałego i centralnego serwera przechowującego dane. Zamiast tego, blockchain zapisuje wszystkie informacje w formie rozproszonych węzłów. Jednocześnie, blockchainy nie mają scentralizowanego regulatora czy operatora, który by je obsługiwał.

Zamiast tego, sieci blockchain pozwalają weryfikatorom lub górnikom weryfikować wszystkie zarejestrowane dane w sieci za pomocą mechanizmu konsensusu, takiego jak dowód pracy (proof-of-work) lub dowód stawki (proof-of-stake). W ten sposób blockchain jest bezpieczny.

Zalety Blockchaina

  • Zdecentralizowane zarządzanie
  • Uniwersalna przejrzystość
  • Poprawiona cyberbezpieczeństwo
  • Kosztowo-efektywność i lepsza wydajność

Wady Blockchaina

  • Wolny cykl transakcji
  • Wysokie zużycie energii
  • Złożoność techniczna
  • Ograniczenia skalowalności tworzące izolowane sieci
  • Zagrożenie oszustwami i wykorzystaniami

Co to jest Web 3.0?

Web 3.0 to rodzaj semantycznego internetu, który jest uważany za następną ewolucję internetu. Pojęcie to zostało po raz pierwszy wprowadzone przez brytyjskiego informatyka Gavina Wooda w 2006 roku. Ta wersja internetu koncentruje się na zapewnieniu większej autonomii dla indywidualnych użytkowników końcowych.

Z Web 3.0 użytkownicy internetu nie będą mieć tylko indywidualnych kont i osobowości, ale będzie możliwe posiadanie prawnych własności swojej obecności i przestrzeni online.

Oprócz semantyki, Web 3.0 koncentruje się również na uczynieniu internetu bardziej immersyjnym doświadczeniem za pomocą technologii takich jak VR i AR do trójwymiarowej prezentacji. Jednocześnie, Web 3.0 wykorzystuje również SI i uczenie maszynowe jako sposób na automatyzację znacznej części programowania i funkcjonalności.

Ponadto, Web 3.0 włącza również komponenty blockchaina, takie jak NFT i kryptowaluty, do monetyzacji każdego elementu, takiego jak awatary, motywy, cyfrowe nieruchomości i inne rodzaje spersonalizowanych danych.

Zalety Web 3.0

  • Zdecentralizowanie interfejsu użytkownika końcowego i autonomia danych.
  • Demokratyczne zarządzanie internetem
  • Przejrzystość danych i monetyzacja
  • Innowacyjne wdrożenie technologii blockchain, SI, ML, AR i VR

Wady Web 3.0

  • Skomplikowana amalgamacja różnych technologii stanowiąca barierę wejścia dla głównego nurtu.
  • Brak zręczności i ograniczenia skalowalności ze względu na wczesną fazę sektora Web 3.0.
  • Niepewność regulacyjna, która może hamować adopcję przedsiębiorstw i profesjonalne finansowanie.
  • Brak świadomości i edukacji, pozwalający oszustom na celowanie w nowych użytkowników.

Blockchain kontra Web 3.0

Centralizacja i decentralizacja

Centralną różnicą między Web 3.0 a blockchainem jest stopień centralizacji. W większości przypadków blockchainy działają w sposób zdecentralizowany. Jednak istnieją również prywatne formy blockchainów, które mogą przypisać centralny organ do operacji.

W przeciwieństwie, Web 3.0 opowiada się za zdecentralizowanymi programami, tak aby użytkownicy mieli większą autonomię nad spersonalizowanymi danymi i zachowali cyfrowe własności w indywidualnym zakresie.

Transakcje i interakcje

Głównym celem i użytkowaniem sieci blockchain jest ułatwianie transakcji. Sieci blockchain zazwyczaj wydają różne typy kryptowalut, które pozwalają użytkownikom na wymianę wartości. Te tokeny są skutecznym środkiem wymiany, które są używane do przeprowadzania bezpiecznych i przejrzystych transakcji oraz utrzymywania niezmienialnych rekordów w postaci bloków danych.

Z drugiej strony, główną funkcją Web 3.0 jest zapewnienie medium dla interakcji. W ten sposób, Web 3.0 pozwala użytkownikom na interakcję ze swoimi rówieśnikami i nowymi użytkownikami w zdecentralizowanym i demokratycznym ustawieniu.

Kryptowaluty i zdecentralizowane aplikacje

Sieci blockchain są dobrze znane z wydawania i zarządzania kryptowalutami, takimi jak Bitcoin i Ethereum. Sieć blockchain ma różne mechanizmy do wydawania, usuwania, zarządzania i rejestrowania wydanych przez siebie kryptowalut. Tymczasem, Web 3.0 kładzie nacisk na tworzenie i rozwój zdecentralizowanych aplikacji (dApps).

Ważne jest, aby zauważyć, że zarówno projekty blockchain, jak i Web 3.0 wykorzystują zdecentralizowane aplikacje. Jednakże, użytkowość i aplikacja protokołów zdecentralizowanych w obu sektorach różni się od siebie.

Wnioski

Technologia blockchain służy jako fundament dla projektów Web 3.0. Jednakże, Web 3.0 pozostaje na tym etapie koncepcją teoretyczną, która wymaga bardziej innow

Mariusz Krol

Mariusz Krol

Mariusz Król to ceniony pisarz w dziedzinie kryptowalut, znany z przystępnych analiz i artykułów. Swoją wiedzą dzieli się zarówno w tekstach, jak i podczas konferencji branżowych, pomagając czytelnikom zrozumieć świat cyfrowych walut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *