• Wed. Jul 24th, 2024

Najlepsze sposoby na zabezpieczenie swoich kryptowalutowych aktywów

Mariusz Krol

ByMariusz Krol

Feb 14, 2024
Najlepsze sposoby na zabezpieczenie swoich kryptowalutowych aktywów

Jak zabezpieczyć rezerwy kryptowalut?

Inwestorzy w kryptowaluty muszą używać portfela zarządzanego lub niezarządzanego jako sposób na przechowywanie i zarządzanie swoimi rezerwami. Ważne jest, aby zauważyć, że portfele zarządzane pozwalają dostawcy usług handlowych zarządzać i zabezpieczać klucze prywatne oraz rezerwy w imieniu posiadaczy kont.

Z drugiej strony, inwestorzy muszą sami dbać o klucze prywatne i rezerwy kryptowalutowe, gdy używają portfela niezarządzanego. Jeśli chodzi o handel, inwestorzy nie mogą handlować, transferować, wymieniać ani trzymać kryptowalut bez portfela.

Dlatego istotne jest, aby inwestorzy rozumieli, jak działają portfele kryptowalutowe i jak chronić je przed hakerami i oszustami.

Najlepsze sposoby na zabezpieczenie posiadanych kryptowalut

Oto pięć najważniejszych sposobów, które pomagają inwestorom zabezpieczyć ich rezerwy:

Faza nasion

Faza nasion to seria słów, która jest wydawana w celu zabezpieczenia lub wykonania kopii zapasowej konta portfela. Użytkownik portfela musi pamiętać poprawną pisownię i kolejność wszystkich 12 lub 24 słów, aby użyć ich w przypadku potrzeby wykonania kopii zapasowej, resetowania hasła lub przeniesienia na nowe urządzenie. Niektóre przydatne sposoby zabezpieczenia fazy nasion są wymienione poniżej:

Przechowywanie offline

Po otrzymaniu fazy nasion najlepiej jest przechowywać ją offline. W ten sposób użytkownik będzie mógł trzymać sekwencję fraz z dala od oszustów i hakerów. Jednocześnie inwestorzy powinni unikać przechowywania swojej fazy nasion w miejscach online, takich jak chmura, e-mail, komputer stacjonarny czy na aktywnie używanych telefonach komórkowych.

Najlepszym miejscem do przechowywania fazy nasion jest wygrawerowanie jej na metalu, papierze lub solidnej powierzchni i ukrycie w bezpiecznym miejscu.

Podziel i zabezpiecz

Dobrą techniką zapewnienia bezpieczeństwa fazy nasion jest podzielenie jej na dwie lub więcej części przed przechowywaniem. W ten sposób, jeśli oszustowi uda się uzyskać dostęp do jednej części bezpiecznej fazy nasion, nie będzie w stanie uzyskać całego kodu z jednego miejsca i nie będzie mógł nieautoryzowanie włamać się na konto.

Spoofing w mediach społecznościowych

Spoofing w mediach społecznościowych to technika, której oszuści używają, aby sprawić, że fałszywe konta wyglądają jak konta celebrytów lub firm. Oto kilka metod, aby temu zapobiec:

Znak weryfikacji

Większość witryn mediów społecznościowych ma znak weryfikacji na profilach zweryfikowanych posiadaczy kont. Dzięki temu inwestorzy mogą odróżnić zweryfikowanych inwestorów od tych, którzy nie są zweryfikowani. W ten sposób inwestorzy mogą upewnić się, czy konto oferujące im usługi jest autentyczne, czy nie.

Nazwa użytkownika

Możliwe jest posiadanie tej samej nazwy profilu, ale użytkownik może stworzyć tylko jedną nazwę użytkownika dla jednego konta. Ta nazwa jest niezmienne po utworzeniu. Dlatego najlepiej jest dla inwestorów zawsze identyfikować konto w mediach społecznościowych za pomocą nazwy użytkownika, a nie patrzeć na aktualną nazwę użytkownika, która może być zmieniona według uznania posiadacza konta w dowolnym momencie.

Posty i szczegóły

Oszustom może udać się naśladować oryginalnego posiadacza konta, ale możliwe, że popełnili jakieś błędy w szczegółach. Dlatego inwestorzy na platformach mediów społecznościowych powinni zawsze sprawdzać szczegóły konta i posty, aby zobaczyć, czy są autentyczne, czy nie.

Publiczne WiFi

Podczas korzystania z publicznej sieci WiFi możliwe jest, że hakerzy dostaną się do osobistego komputera lub urządzenia użytkownika i zdobędą kluczowe informacje, takie jak dane logowania. Inwestorzy mogą temu zapobiec, używając VPN lub włączając opcję prywatnego przeglądania, jeśli muszą połączyć się z publicznym routerem WiFi.

Oszukańcze transmisje na żywo

W niektórych przypadkach oszuści mogą używać starych filmów lub klipów, aby prosić inwestorów o zebranie od użytkowników osobistych informacji.

Oszustwa z użyciem AI Deepfake

Technologia AI może pozwolić oszustom na publikowanie fałszywych wiadomości za pomocą metody Deepfake, aby ukraść dane logowania od użytkowników.

Wnioski

Jeśli chodzi o zarządzanie portfelem i zabezpieczanie kont, nigdy nie ma wystarczająco dużo środków zapobiegawczych, które inwestor może zaimplementować. W miarę jak technologia się rozwija, oszuści wymyślają nowe sposoby ataku na inwestorów. Jednak inwestorzy mają również do swojej dyspozycji coraz większy arsenał narzędzi zapobiegawczych, aby zabezpieczyć swoje rezerwy.

Mariusz Krol

Mariusz Krol

Mariusz Król to ceniony pisarz w dziedzinie kryptowalut, znany z przystępnych analiz i artykułów. Swoją wiedzą dzieli się zarówno w tekstach, jak i podczas konferencji branżowych, pomagając czytelnikom zrozumieć świat cyfrowych walut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *