• Wed. Jul 24th, 2024

Izba Reprezentantów USA przyjmuje regulację kryptowalut FIT21 dzięki wsparciu Demokratów

Mariusz Krol

ByMariusz Krol

May 24, 2024
Izba Reprezentantów USA przyjmuje regulację kryptowalut FIT21 dzięki wsparciu Demokratów

Izba Reprezentantów USA przeprowadziła głosowanie, w którym ustawodawcy poparli projekt ustawy dotyczący struktury rynku kryptowalut, mający na celu wprowadzenie jasności w regulacji aktywów cyfrowych.

FIT21 – Kluczowy Krok w Regulacji Kryptowalut

Niższa izba ustawodawcza zagłosowała w środę, 22 maja, za przyjęciem ustawy o Innowacjach Finansowych i Technologii na XXI wiek (FIT21). Jeśli ustawa stanie się prawem, będzie miała ogromny wpływ na amerykańskie przepisy dotyczące aktywów kryptowalutowych.

W Izbie Reprezentantów projekt ustawy uzyskał zdecydowaną większość głosów 279-136. 208 Republikanów poparło projekt ustawy, a dołączyło do nich 71 Demokratów. Tylko trzech członków Republikanów sprzeciwiło się ustawie, a jedna trzecia Demokratów złamała partyjne linie, aby poprzeć FIT21.

Dwupartyjne Poparcie dla FIT21

Dwupartyjne poparcie dla FIT21 ujawnia zmieniające się podejście do kryptowalut na Kapitolu. Tydzień temu Izba (228-182) i Senat (60-38) przyjęły Rezolucję 109, aby cofnąć Biuletyn Rachunkowości Pracowniczej 121 (SAB121) wydany przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Środek ten otrzymał wsparcie ze strony znanych ustawodawców Demokratów, w tym lidera większości w Senacie, Chucka Schumera.

FIT21 wprowadza Klarowność w Regulacji Kryptowalut

Przyjęty przez Izbę projekt ustawy FIT21 umożliwi stworzenie federalnych ram regulacyjnych dla kryptowalut, kończąc spór jurysdykcyjny pomiędzy Komisją ds. Handlu Towarowego (CFTC) a SEC.

FIT21 pozwala emitentom na samocertyfikowanie aktywów kryptowalutowych jako towarów cyfrowych. Przewodniczący SEC, Gary Gensler, ostro skrytykował ustawę.

Prezydent Joe Biden poparł krytykę Genslera, wyrażając niezadowolenie z ustawy i zwracając uwagę na niewystarczającą ochronę inwestorów. W środowym liście wezwał do kompleksowego, lecz zrównoważonego podejścia do regulacji kryptowalut, sugerując, że obecnie tego brakuje.

FIT21 ogranicza zasięg regulacyjny SEC, przekazując CFTC wyłączny nadzór nad towarami kryptowalutowymi.

Kryteria Klasyfikacji Aktywów Cyfrowych

Projekt ustawy określa kryteria klasyfikacji aktywów cyfrowych w odniesieniu do poziomu decentralizacji projektu. Uwzględnia własność tokenów przez jedną stronę oraz podatność blockchaina na wpływ jednej strony.

Na kilka godzin przed głosowaniem Izby, członkowie debatowali nad zaletami FIT21. Przewodniczący Komisji Usług Finansowych Izby (HSFC), Patrick McHenry (R-SC), pochwalił współautorów, wskazując, że zakończy to spór między SEC a CFTC o kontrolę nad klasą aktywów cyfrowych.

McHenry ubolewał, że dwie agencje regulacyjne stworzyły niemożliwe warunki, w których firmy kryptowalutowe były narażone na konkurencyjne, lecz sprzeczne działania egzekucyjne. Sytuacja ta pozostawiła konsumentów i innowatorów bezbronnych, problem, który FIT21 ma rozwiązać.

Niezadowolenie Demokratów z FIT21

Kilku Demokratów, pod przewodnictwem przedstawicielki Maxine Waters, skrytykowało ustawę, wskazując, że oferuje ona znaczne wyłączenia z przepisów dotyczących papierów wartościowych. Wyraziła żal, że firmy kryptowalutowe nie chcą się rejestrować, a ustawa zwalnia je z tego obowiązku.

Przedstawiciel Brad Sherman (D-CA) powtórzył opinię swoich kolegów Demokratów, określając zmiany jako zagrożenie dla rynku wartego biliony dolarów, który napędza gospodarkę USA. Dodał również, że użytkownicy kryptowalut są skłonni do unikania podatków i omijania sankcji.

Sean Casten wyraził niezadowolenie Demokratów wobec ustawy, wskazując, że ułatwi ona działania grup terrorystycznych i przestępców korzystających z kryptowalut. Przedstawiciel z Illinois ostrzegł, że złe postacie, takie jak te prowadzące handel materiałami z wykorzystywaniem seksualnym dzieci (CSAM), uwielbiają kryptowaluty.

Kluczowe Poparcie Dwupartyjne w Senacie dla FIT21

FIT21 obejmuje szeroki zakres, aby rozwiązać kwestie platform handlowych, zdecentralizowanych finansów (DeFi) oraz zdefiniować proces pozyskiwania funduszy przez deweloperów projektów.

Przyjęcie FIT21 jest terminowe, biorąc pod uwagę lata sporów nad ustawami, w tym propozycjami regulacji stablecoinów. Proces nabrał tempa w 2023 roku, kiedy Republikanie w Izbie utworzyli podkomisję ds. aktywów cyfrowych, aby dostarczyć bardziej przejrzyste zasady dotyczące kryptowalut.

Przedstawiciel Warren Davidson (R-OH) pochwalił głosowanie, wskazując, że FIT21 było dawno oczekiwane. Przypomniał sobie sześć lat, kiedy przedstawił propozycje Token Taxonomy w 2018 roku, ubolewając, że opóźnienie pchnęło innowacje i inwestycje w aktywa cyfrowe za granicę.

Projekt ustawy FIT21 napotyka ogromną przeszkodę w Senacie kontrolowanym przez Demokratów. Niemniej jednak, senator Cynthia Lummis (R-WY) wyraziła pewność w poście na X (dawniej Twitter), że dwupartyjna większość poprze FIT21.

Mariusz Krol

Mariusz Krol

Mariusz Król to ceniony pisarz w dziedzinie kryptowalut, znany z przystępnych analiz i artykułów. Swoją wiedzą dzieli się zarówno w tekstach, jak i podczas konferencji branżowych, pomagając czytelnikom zrozumieć świat cyfrowych walut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *