• Thu. Nov 21st, 2024

Indie nakładają na Binance grzywnę 2,25 miliona USD za naruszenie przepisów AML

Mariusz Krol

ByMariusz Krol

Jun 26, 2024
Indie nakładają na Binance grzywnę 2,25 miliona USD za naruszenie przepisów AML

Największa na świecie giełda kryptowalut, Binance, została ukarana przez Financial Intelligence Unit (FIU) za domniemane naruszenie indyjskiej ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (PMLA). Indyjski organ regulacyjny pierwotnie wydał Binance zawiadomienie w grudniu 2023 roku, wzywając giełdę do wyjaśnienia, dlaczego władze nie powinny podjąć przeciwko niej działań.

Sankcje od FIU-IND

W odpowiedzi na trwającą kontrolę regulacyjną Binance zarejestrowało się w Financial Intelligence Unit (FIU) w maju i przedstawiło ustne i pisemne wyjaśnienia dotyczące swojej działalności. Pomimo tych działań, 19 czerwca złożono skargi przeciwko giełdzie, co skutkowało nałożeniem znacznych kar.

Kiedy stwierdzono, że Binance naruszyło liczne przepisy PMLA, dyrektor Financial Intelligence Unit of India (FIU-IND) nałożył grzywnę w wysokości 18,82 miliona rupii (około 2,25 miliona dolarów). Warto zauważyć, że Binance wcześniej otrzymało grzywny za naruszenia przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) od innych regulatorów, co podkreśla długotrwały wzorzec.

Trwające Problemy Regulacyjne na Całym Świecie

W zeszłym miesiącu kanadyjska Financial Transactions and Reports Analysis Center (FINTRAC) nałożyła na znaną giełdę kryptowalut karę w wysokości 4,3 miliona dolarów. Miało to miejsce około pięć miesięcy po osiągnięciu przez giełdę porozumienia finansowego w Stanach Zjednoczonych dotyczącego naruszeń przepisów AML i sankcji na łączną kwotę 4,3 miliarda dolarów.

Changpeng Zhao (CZ), założyciel Binance, niedawno przyznał się do winy za wiele zarzutów i zgodził się zapłacić grzywnę w wysokości 50 milionów dolarów w ramach ugody. CZ odbywa obecnie czteromiesięczny wyrok w kalifornijskim więzieniu Lompoc II. Ponadto Binance.US coraz trudniej działać w Stanach Zjednoczonych.

Departament Instytucji Finansowych (DFI) w Północnej Dakocie niedawno cofnął jej licencję na działalność jako transmiter pieniędzy, powołując się na naruszenia przepisów stanowych dotyczących transmiterów pieniędzy oraz niezgodność z przepisami miejskimi. Lise Kruse, komisarz DFI, wskazała na skazanie Changpeng Zhao za działalność związaną z AML jako kluczowy powód tej decyzji. W wyniku tego Binance.US zaktualizował listę stanów, w których już nie działa, obejmując teraz także Północną Dakotę, co odzwierciedla rosnącą liczbę problemów regulacyjnych firmy.

Zwiększona Kontrola Regulacyjna w USA

Problemy regulacyjne Binance.US sięgają poza Północną Dakotę. Giełda ma również problemy z wieloma innymi regulatorami stanowymi w USA. Biuro Regulacji Finansowej Florydy ogłosiło w listopadzie zeszłego roku zawieszenie działalności firmy w trybie natychmiastowym, powołując się na “natychmiastowe zagrożenie” dla ogółu społeczeństwa.

Inne stany, w tym Oregon, Alaska, Maine i Karolina Północna, podjęły podobne kroki, aby ograniczyć działalność Binance.US lub odmówić odnowienia licencji operacyjnej firmy. W rezultacie giełda nie działa już w ponad dziesięciu stanach w całym kraju i nie może przyjmować nowych użytkowników w kilku miejscach.

Powtarzające się przeszkody, z którymi zmaga się Binance w różnych jurysdykcjach, budzą niepokój i mogą wpłynąć na zaufanie publiczne do platformy oraz osłabić jej konkurencyjność na rynku w dłuższej perspektywie.

Mariusz Krol

Mariusz Krol

Mariusz Król to ceniony pisarz w dziedzinie kryptowalut, znany z przystępnych analiz i artykułów. Swoją wiedzą dzieli się zarówno w tekstach, jak i podczas konferencji branżowych, pomagając czytelnikom zrozumieć świat cyfrowych walut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *