• Wed. Jul 24th, 2024

ETF-y BTC Fidelity i BlackRock zyskują przewagę płynności nad GBTC

Mariusz Krol

ByMariusz Krol

Feb 14, 2024
ETF-y BTC Fidelity i BlackRock zyskują przewagę płynności nad GBTC

Według raportu JP Morgan, niedawne wydarzenia podkreśliły znaczące przewagi płynności, jakie mają fundusze ETF Bitcoin oferowane przez BlackRock i Fidelity nad Bitcoin Trust Grayscale (GBTC).

Raport wskazuje, że GBTC Grayscale odnotowało znaczne odpływy od czasu przekształcenia się w spotowy ETF Bitcoin. ETF-y te stają się coraz bardziej popularne z powodu postrzeganych przewag płynności nad bardziej konwencjonalnymi opcjami inwestycyjnymi, takimi jak GBTC, oprócz ich dobrze ugruntowanej legitymacji i reputacji.

Przewagi w płynności, jakie mają ETF-y Bitcoin oferowane przez BlackRock i Fidelity nad GBTC, są podkreślone w raporcie JP Morgan. Te korzyści są szczególnie zauważalne teraz, gdy rynek Bitcoin staje się bardziej zaawansowany i konkurencyjny.

Wydajność ETF-ów BlackRock i Fidelity związana z silnym wsparciem instytucjonalnym

ETF-y takie jak te oferowane przez BlackRock i Fidelity śledzą ceny spot Bitcoin bardziej ściśle niż GBTC, które jest zamkniętym funduszem mogącym doświadczać okresów handlu z premią lub dyskontem do swojej wartości aktywów netto (NAV). To daje inwestorom większą efektywność i przejrzystość.

ETF-y oferowane przez Fidelity i BlackRock korzystają z silnego wsparcia instytucjonalnego i infrastruktury, co umożliwia płynne handlowanie i zapewnianie płynności. Dodatkowo poprawiając płynność i głębokość rynku, te ETF-y przyciągają szerszy zakres uczestników, w tym profesjonalnych traderów i inwestorów instytucjonalnych.

Raport JP Morgan ostrzega, że płynność będzie kluczowym czynnikiem w ocenie żywotności i atrakcyjności różnych opcji inwestycyjnych, gdy rynek się rozwija, a jasność regulacyjna wzrasta. Zauważono, że Grayscale pobiera najwyższe opłaty w porównaniu do swoich konkurentów w niszy spotowych ETF-ów Bitcoin.

Firma niedawno ogłosiła, że obniżyła swoją opłatę za zarządzanie z 2% do 1,5%. Broniąc swojej decyzji, firma mówi, że decyzja jest jej sposobem na przekształcenie w spotowy ETF BTC, ale nadal jest uznawana za jedną z najdroższych w porównaniu do swoich konkurentów.

GBTC Grayscale doświadczyło dużego odpływu, ogromna wyprzedaż wśród inwestorów wyjaśniona

Reagując na raport, Will Canny, reporter z CoinDesk, wyjaśnił, że GBTC było wcześniej chwalone jako przełomowy sposób na ekspozycję na Bitcoina; jego problemy z płynnością i wahania premii/dyskonta skłoniły wielu inwestorów do szukania innych rozwiązań, które zapewniają większą przejrzystość i płynność.

Canny przewiduje również, że w miarę wchodzenia na rynek większej liczby firm oraz postępów w projektowaniu i strukturze produktów, konkurencja między dostawcami ETF-ów Bitcoin wzrośnie. Analiza JP Morgan nalega na korzyści płynnościowe GBTC w porównaniu z ETF-ami Bitcoin oferowanymi przez BlackRock i Fidelity.

Mówi, że płynność pozostanie kluczowym czynnikiem wpływającym na preferencje inwestorów i napędzającym przyjęcie nowoczesnych pojazdów inwestycyjnych, gdy rynek bitcoin rozwija się i dojrzewa. GBTC Grayscale doświadczyło dużego odpływu od dnia, w którym zostało przekształcone w spotowy ETF BTC – krótko po zatwierdzeniu przez SEC spotowych ETF-ów BTC dla kilku firm.

Zanim większość GBTC została przekształcona w ETF, posiadacze akcji GBTC byli zobowiązani do ich zatrzymania przez co najmniej sześć miesięcy, zanim w końcu zostali sprzedani. Zgromadzono również, że znaczący wzrost wyprzedaży wśród inwestorów był spowodowany masowymi wypłatami wśród nich podczas wyjścia z pozycji.

Wiceprezes ds. ETF-ów mówi, nie zgadza się z raportem JP Morgan

Nikolaos Panigirtzoglou, popularny niezależny analityk rynkowy, mówi, że powód decyzji Grayscale wykracza poza oferowanie klientom niższej opłaty, ale dlatego, że ETF-y Fidelity i BlackRock już korzystają z rynku pod względem dwóch metryk płynności. Tymczasem wartość GBTC wzrosła czterokrotnie więcej niż ETF-y Fidelity i BlackRock.

Cena odchylenia ETF od NAV spot BTC ETF-ów BlackRock i Fidelity z zeszłego tygodnia pokazuje, że ETF GLD Gold doświadcza znacznej poprawy płynności. Odchylenia ETF GBTC, z drugiej strony, utrzymywały wyższą pozycję, więc pracują nad niższą płynnością.

Louis Hsu i wiceprezes ds. ETF-ów, Grayscale, reagując na najnowszy raport JP Morgan, nie zgodził się z raportem, mówiąc, że najpopularniejszym narzędziem do śledzenia płynności ETF jest liczba obrotów w dolarach. Hsu stwierdził również, że oczywiste jest, że GBTC było liderem, jeśli chodzi o rynek płynności od dnia uruchomienia spotowego ETF BTC.

Mariusz Krol

Mariusz Krol

Mariusz Król to ceniony pisarz w dziedzinie kryptowalut, znany z przystępnych analiz i artykułów. Swoją wiedzą dzieli się zarówno w tekstach, jak i podczas konferencji branżowych, pomagając czytelnikom zrozumieć świat cyfrowych walut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *