• Tue. Feb 4th, 2025

Prezes ECB Christine Lagarde Odrzuca Bitcoina jako Aktyw Rezerwowy

Mariusz Krol

ByMariusz Krol

Feb 4, 2025
Prezes ECB Christine Lagarde Odrzuca Bitcoina jako Aktyw Rezerwowy

ECB Zniechęca do Adopcji Bitcoina jako Rezerwy

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (ECB), Christine Lagarde, podkreśliła, że adopcja Bitcoina nie jest priorytetem dla państw członkowskich.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek, 30 stycznia, we Frankfurcie, Lagarde wykluczyła możliwość, aby kraje UE przeznaczały część swoich rezerw na zakup Bitcoina, pomimo rosnącego globalnego zainteresowania tą formą aktywów.

ECB Ostrożny wobec Bitcoinowych Rezerw

Lagarde ostrzegła, że Bitcoin jest aktywem wysoce zmiennym, a dodatkowo nadal ma związki z nielegalnym finansowaniem, co czyni go nieodpowiednim do przechowywania jako rezerwa państwowa.

Podkreśliła również, że polityka rezerw powinna opierać się na płynnych, bezpiecznych i stabilnych aktywach. W związku z tym żaden z banków centralnych w Radzie Ogólnej ECB nie planuje dodania Bitcoina do swoich rezerw.

Jej stanowisko potwierdza ogólną nieufność unijnych prawodawców wobec BTC, pomimo jego wzrostu wartości po wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w listopadzie 2024 roku. W UE nadal dominuje negatywny sentyment wobec Bitcoina, pomimo zwiększonego zainteresowania jego integracją na poziomie państwowym i instytucjonalnym.

Chociaż ECB nie może bezpośrednio zakazać państwom członkowskim inwestowania w Bitcoina, może wywierać wpływ poprzez sankcje, kary administracyjne lub postępowania wyjaśniające.

Czynniki Napędzające Adopcję Bitcoina

Sprzeciw ECB wobec Bitcoina jako rezerwy pojawia się w momencie, gdy kryptowaluta osiągnęła imponujący 145% wzrost w ciągu ostatnich 12 miesięcy, osiągając cenę 104 779 USD według danych CoinGecko.

Wzrost powyżej 100 000 USD podniósł kapitalizację rynkową Bitcoina do poziomu 2 bilionów dolarów. Wzrosty te są napędzane przez:
Zmianę klimatu regulacyjnego i rosnącą akceptację BTC jako klasy aktywów.
Zatwierdzenie przez SEC funduszy ETF na Bitcoina (spot Bitcoin ETF).
Wzrost zainteresowania instytucjonalnego i legislacyjnego w kilku stanach USA.

Obecnie co najmniej sześć stanów USA, w tym Illinois, New Hampshire, Teksas, Pensylwania, Wyoming i Massachusetts, analizuje możliwości dodania BTC do swoich funduszy państwowych.

Na poziomie federalnym senator Cynthia Lummis zaproponowała dodanie Bitcoina do bilansu USA, co miało na celu wzmocnienie pozycji dolara amerykańskiego jako wiodącej waluty rezerwowej na kolejne dekady.

Działania te zbiegają się z szybkimi decyzjami Donalda Trumpa, który po objęciu urzędu prezydenta wydał dekret wykonawczy dotyczący powołania grupy roboczej ds. rynków aktywów cyfrowych.

Celem tej grupy jest zbadanie wykonalności aktywów cyfrowych, w tym ich potencjalnego wpływu na rezerwy USA. Jednak w treści dekretu Bitcoin nie został wymieniony.

Europa Coraz Bliżej Bitcoina?

Pomimo sceptycyzmu ECB, niektórzy europejscy politycy i instytucje finansowe wykazują rosnące zainteresowanie Bitcoinem.

  • Marcello Coppo, włoski polityk, zaapelował do fundacji bankowych o przeznaczenie części dochodów na zakup Bitcoina, argumentując, że przyniósłby on znaczące zwroty.
  • Największy włoski bank, Intesa Sanpaolo, zainwestował 1 milion dolarów w Bitcoina, co może sugerować, że sektor bankowy w Europie zaczyna się otwierać na aktywa cyfrowe.
  • Czechy natomiast mogą stać się pierwszym krajem Europy Zachodniej, który doda Bitcoina do swoich rezerw.

Prezes Narodowego Banku Czech, Aleš Michl, ogłosił 29 stycznia, że instytucja rozważa alokację 5% ze swoich 146 miliardów dolarów rezerw na zakup BTC. Oznaczałoby to zakup Bitcoina o wartości 7 miliardów dolarów.

Co Dalej?

Mimo rosnącego zainteresowania Bitcoina jako aktywa rezerwowego, ECB pozostaje nieugięty. Silna pozycja banku centralnego może skutecznie opóźnić adopcję BTC przez państwa członkowskie UE.

Niemniej jednak, działania podejmowane przez Czechy, włoskie banki oraz poszczególnych polityków sugerują, że temat Bitcoinowych rezerw nie zniknie z agendy – zwłaszcza w kontekście rosnącej akceptacji w Stanach Zjednoczonych i poza nimi.

Mariusz Krol

Mariusz Krol

Mariusz Król to ceniony pisarz w dziedzinie kryptowalut, znany z przystępnych analiz i artykułów. Swoją wiedzą dzieli się zarówno w tekstach, jak i podczas konferencji branżowych, pomagając czytelnikom zrozumieć świat cyfrowych walut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *