• Thu. Sep 19th, 2024

Komitet Bazylejski Ustala Zasady Ekspozycji na Kryptowaluty dla Firm Bankowych

Mariusz Krol

ByMariusz Krol

Jul 15, 2024
Komitet Bazylejski Ustala Zasady Ekspozycji na Kryptowaluty dla Firm Bankowych

Komitet Bazylejski, międzynarodowy komitet bankowy, niedawno ogłosił zakończenie polityki inwestycyjnej dotyczącej kryptowalut dla firm bankowych.

Polityka Komitetu Bazylejskiego dotycząca Kryptowalut

Polityki zaprojektowane przez Basel III zaczęły nabierać kształtu w 2019 roku jako sposób na zwiększenie odporności firm bankowych Unii Europejskiej poprzez reformy regulacyjne, nadzór i strategie zarządzania ryzykiem.

Wprowadzenie Ram Regulacyjnych

Wgląd w ten ramowy system regulacyjny dotyczący inwestycji w kryptowaluty dla firm bankowych został po raz pierwszy przedstawiony w grudniu 2022 roku. Członkowie komitetu zaprosili do zgłaszania uwag państwa członkowskie oraz banki centralne w maju 2023 roku.

Kluczowe Zmiany i Standardy

Ten ramowy system legislacyjny obejmuje określone zmiany w pierwszej propozycji oraz ustalanie standardów dla emitentów stablecoinów. Misją Komitetu Bazylejskiego jest stworzenie środowiska zgodności regulacyjnej i przejrzystości dla inwestorów w celu promowania ustandaryzowanych praktyk rynkowych. Te podniesione standardy mają zostać opublikowane w lipcu zgodnie z Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych (BIS).

Klasyfikacja Kryptowalut w Grupie 2 Ryzykownych Aktywów

Komitet Bazylejski rozpoczął pracę nad kwestią inwestycji i posiadania kryptowalut przez firmy bankowe w 2019 roku. W związku z tym w 2021 roku komitet skierował firmy bankowe do umieszczania inwestycji cyfrowych w Grupie 2 aktywów ryzykownych, które są klasyfikowane jako inwestycje wysokiego ryzyka.

Wymogi Kapitałowe

Na podstawie tych przepisów firmy bankowe były zobowiązane do utrzymywania rezerw kapitałowych w ilościach równych ich posiadanym kryptowalutom. Jako aktywo Grupy 2, kryptowaluty mają ocenę ryzyka na poziomie 1,250%.

Ograniczenia Ekspozycji

Ponadto, posiadanie aktywów Grupy 2 zostało ograniczone do 1% z całkowitej wartości inwestycji Grupy 1. Komitet przypisał również stablecoiny do klasy b1, co nie wymaga od firm bankowych utrzymywania ogromnych rezerw oprócz posiadanych aktywów Grupy 1. Jednocześnie stablecoiny o niestabilnej strukturze zostały umieszczone w Grupie 2.

Uczestnicy branży postrzegali to ograniczenie jako ograniczenie możliwości inwestycyjnych. W ostatnim miesiącu ubiegłego roku komitet wprowadził również maksymalny limit zapadalności dla aktywów rezerwowych banków oraz stablecoinów nadzabezpieczonych, aby przeciwdziałać potencjalnym problemom z ich wartością.

Komitet odnosił się również do różnych przypadków emisji stablecoinów. Podsumował, że związane z nimi ryzyka podkreślone przez Bazylejski standard zostały uwzględnione w raporcie oceny.

Wymogi dla Stablecoinów

Zgodnie z najnowszymi standardami Bazylejskimi, wydawcy stablecoinów muszą przestrzegać przepisów dotyczących rynków aktywów kryptograficznych (MiCA). Standardy Bazylejskie III mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku po przedłużeniu z 1 stycznia 2025 roku.

Opieka nad Kryptowalutami przez Banki

Nominee Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) na stanowisko przewodniczącego, Goldsmith Romero, niedawno poruszyła kwestię opieki bankowej nad kryptowalutami. Zeznając przed Kongresem, mówiła o braku możliwości odwrócenia SAB-121.

W odpowiedzi na pytanie senator Cynthia Lummis, Romero stwierdziła, że kryptowaluty to biznes jak każdy inny.

Polityka i Kryptowaluty

W kontekście nadchodzących wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych kryptowaluty stały się szeroko debatowanym tematem. W kraju ma miejsce znaczny ruch legislacyjny. Obecnie istnieją pozytywne ruchy polityczne dotyczące kryptowalut, takie jak Stand with Crypto i The Bitcoin Voter Project.

Z drugiej strony zachodzą również zmiany sądowe, takie jak decyzja Sądu Najwyższego o uchyleniu 40-letniego precedensu prawnego Chevron USA Inc. przeciwko Natural Resources Defense Council. Prawo to pozwalało federalnym regulatorom na projektowanie i wdrażanie polityki bez ingerencji Kongresu.

Mariusz Krol

Mariusz Krol

Mariusz Król to ceniony pisarz w dziedzinie kryptowalut, znany z przystępnych analiz i artykułów. Swoją wiedzą dzieli się zarówno w tekstach, jak i podczas konferencji branżowych, pomagając czytelnikom zrozumieć świat cyfrowych walut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *