Kanadyjskie miasto Vancouver planuje adopcję Bitcoina, co potwierdził burmistrz poprzez przyjęcie przyjaznej kryptowalutom ustawy.
Reelekcja Donalda Trumpa, podkreślającego podczas kampanii swój prokryptowalutowy program, przyciągnęła uwagę na całym świecie. Adopcja głównego cyfrowego aktywa wydaje się zmierzać w stronę głównego nurtu, gdy coraz więcej funduszy państwowych i firm publicznych skłania się ku Bitcoinowi.
Podczas gdy administracja Trumpa rozważa stworzenie Narodowej Rezerwy Bitcoina, coraz więcej uczestników rynku uznaje go za zabezpieczenie przed inflacją i problemami gospodarczymi. Vancouver w Kanadzie planuje stać się kolejnym miastem, które będzie akumulować udziały w kryptowalucie o ograniczonej podaży. Zgodnie z najnowszym raportem, projekt ustawy wspierającej adopcję Bitcoina został przedstawiony na posiedzeniu rady miejskiej.
Vancouver rozważa adopcję Bitcoina
Burmistrz Vancouver, Ken Sim, wyłania się jako zwolennik Bitcoina, co potwierdza jego ostatni krok w postaci zgłoszenia projektu ustawy 27 listopada. Projekt ma zostać zaprezentowany 11 grudnia i zakłada przyjęcie Bitcoina.
Sim argumentuje, że ustawa ma na celu zachowanie siły nabywczej Vancouver poprzez dywersyfikację zasobów finansowych. Pozwoliłoby to miastu inwestować w innowacyjne produkty, takie jak Bitcoin.
Jeśli ustawa zostanie zatwierdzona przez radę, Vancouver – trzecie pod względem liczby ludności miasto Kanady – zyska możliwość zakupu Bitcoina. Nie jest jednak jasne, czy burmistrz zamierza utworzyć strategiczną rezerwę Bitcoina, jak ma to miejsce w innych regionach.
Bitcoin zdobywa popularność w głównym nurcie
Największa kryptowaluta pod względem wartości rynkowej staje się jednym z najbardziej pożądanych aktywów. Publiczne podmioty, państwa i fundusze coraz częściej rozważają utworzenie rezerw Bitcoina, naśladując plany USA.
Po inicjatywie Michaela Saylora z MicroStrategy, polegającej na gromadzeniu Bitcoina za pomocą instrumentów dłużnych, platforma Rumble dołączyła do tego trendu, ogłaszając plany zakupu Bitcoina o wartości 20 milionów dolarów jako zabezpieczenie rezerw.
Vancouver powiela inicjatywę Detroit, które planuje przyjęcie Bitcoina jako środka płatniczego do 2025 roku. Podobne plany ma również stan Pensylwania, który tworzy strategiczną rezerwę Bitcoina. Tymczasem Floryda rozważa dodanie Bitcoina do części funduszy emerytalnych.
Podobnie jak USA, brazylijscy ustawodawcy analizują możliwość adopcji Bitcoina jako strategicznego aktywa rezerwowego. Choć kraj ten jest zaangażowany w rozwój cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), Ameryka Południowa rozważa użycie Bitcoina jako zabezpieczenia dla programu pilotażowego.
Czy Gary Gensler podważył 20 lat amerykańskiego marzenia?
Kongresmen Michael Flood krytykuje ustępującego przewodniczącego SEC, Gary’ego Genslera, zarzucając mu złe zarządzanie kryptowalutami. Polityk z zadowoleniem przyjmuje decyzję o odejściu Genslera 20 stycznia przyszłego roku. Rozwój ten następuje, gdy Donald Trump rozpocznie realizację swojego programu kryptowalutowego, w tym utworzenia Narodowej Rezerwy Bitcoina.
Flood uważa, że działania Genslera zaszkodziły amerykańskiemu rynkowi kryptowalutowemu przez ostatnie dwie dekady. Kongresmen wskazuje, że podejście regulacyjne administracji Bidena cofnęło Stany Zjednoczone w zakresie gospodarki cyfrowych aktywów.
Nadzieje na nową erę kryptowalut
Flood jest przekonany, że administracja Trumpa pomoże odwrócić skutki regulacyjnych błędów Genslera, które osłabiły innowacje w sektorze kryptowalut w USA. Jego optymizm wzrasta dzięki zapowiedziom o przyjaznym podejściu Trumpa do aktywów cyfrowych.
Flood podkreśla, że prezydent-elekt wprowadza do swojego gabinetu takich zwolenników kryptowalut, jak Elon Musk, Howard Lutinick i Robert Kennedy, którzy odegrają kluczową rolę w promowaniu agendy kryptowalutowej w Stanach Zjednoczonych.