• Thu. Nov 14th, 2024

FTX Wnosi Pozew o 1,8 Miliarda USD Przeciwko Binance i CZ

Mariusz Krol

ByMariusz Krol

Nov 12, 2024
FTX Wnosi Pozew o 1,8 Miliarda USD Przeciwko Binance i CZ

FTX rozpoczęło batalię prawną o wartości 1,8 miliarda USD przeciwko Binance oraz jej byłemu CEO, oskarżając o oszustwa finansowe.

FTX Składa Pozew Przeciwko Binance i Changpeng Zhao

Majątek po bankructwie FTX podjął kroki prawne przeciwko Binance, największej giełdzie kryptowalut na świecie, oraz jej założycielowi, Changpeng Zhao (CZ). Według dokumentów sądowych, podmioty zaangażowane w postępowanie upadłościowe FTX złożyły pozew przeciwko Binance w celu odzyskania 1,8 miliarda USD od wiodącej platformy kryptowalutowej.

Powodowie twierdzą, że CZ i inni członkowie zarządu otrzymali aktywa kryptograficzne o wartości 1,76 miliarda USD poprzez nieuczciwe transakcje z upadłej platformy.

Nieuczciwe Transakcje w Umowie Binance z FTX

Majątek FTX zarzuca, że źródłem tego sporu prawnego jest umowa odkupu akcji z lipca 2021 roku pomiędzy Bankman-Friedem a Zhao. Bankman-Fried odkupił około 20% udziałów FTX International oraz 18,4% udziałów FTX US od Binance w ramach tej transakcji.

Według skargi, Bankman-Fried wykorzystał kombinację natywnego tokena FTX (FTT), tokena Binance (BNB) oraz Binance USD (BUSD), które łącznie miały wartość 1,76 miliarda USD, aby sfinansować to przejęcie. Jednak majątek FTX argumentuje, że transakcja była oszukańcza, ponieważ FTX oraz jej siostrzana firma Alameda Research były niewypłacalne już w 2021 roku.

CZ jest również oskarżony o planowanie celowej kampanii mającej na celu zaszkodzenie reputacji i pozycji rynkowej konkurenta. Powodowie twierdzą, że likwidacja FTT przez Binance była zamierzonym działaniem mającym na celu destabilizację FTX i była częścią szerszego planu mającego na celu wyeliminowanie konkurencji z rynku.

W skardze podkreślono, że Zhao miał na celu obniżenie ceny FTT i osłabienie pozycji finansowej FTX.

Likwidacja FTT przez Binance i Manipulacja Rynkowa

Centralnym punktem sprawy majątku FTX jest likwidacja FTT przez Binance przed zamknięciem giełdy w listopadzie 2022 roku. Pozew twierdzi również, że przed tweetem Zhao z 6 listopada 2022 roku, który zapowiadał sprzedaż FTT, Binance już wcześniej zlikwidował znaczną część tokenów FTT.

Dodatkowo, majątek zarzuca, że Zhao wprowadził w błąd upadłą firmę kryptowalutową oraz jej wierzycieli, przedstawiając list intencyjny dotyczący zakupu FTX oraz publiczne deklaracje dotyczące due diligence. Takie działania miały na celu uniemożliwienie firmie poszukiwania innych źródeł finansowania, co postawiło ją w trudnej sytuacji finansowej.

Siostrzana Firma FTX Składa Pozew Przeciwko Założycielowi Waves

Podobnie, siostrzana firma FTX, Alameda Research, złożyła pozew przeciwko założycielowi Waves, Aleksandrowi Ivanovowi, w celu odzyskania prawie 90 milionów USD w aktywach cyfrowych. W dokumentach sądowych Alameda twierdzi, że Ivanov manipulował wartościami tokenów Waves na Vires Finance, zdecentralizowanej platformie płynności opartej na Waves.

Ivanov miał przekierować środki od klientów Vires poprzez szereg ukrytych transakcji, które sztucznie podnosiły wartość Waves. Skarga twierdzi również, że manipulacja funduszami przez Ivanova oraz inflacja tokenów WAVES spowodowały spadek kapitalizacji rynkowej Waves o ponad 95%.

Użytkownicy Vires ponieśli straty o łącznej wartości 530 milionów USD z powodu załamania ceny tokenu. Pozew Alamedy przeciwko Ivanovowi jest częścią szerszej strategii prawnej mającej na celu odzyskanie strat poniesionych po upadku firmy.

Raporty wskazują, że majątek FTX zainicjował w tym roku ponad 20 podobnych spraw sądowych.

Konsekwencje dla Rynku Kryptowalut

Te działania prawne podkreślają utrzymujące się problemy z odpowiedzialnością, przejrzystością oraz manipulacją rynkową w sektorze kryptowalut. Po upadku FTX, który kosztował inwestorów i konsumentów ponad 8,9 miliarda USD, zapotrzebowanie na zmiany legislacyjne i większą kontrolę regulacyjną znacznie przyspieszyło.

Jeśli zarzuty zostaną potwierdzone, obserwatorzy uważają, że procesy przeciwko Zhao i Ivanovowi pokażą konieczność wprowadzenia bardziej przejrzystych regulacji, co może poprawić zaufanie inwestorów na rynku kryptowalut. Przewiduje się również, że postępowania te podkreślą znaczne zawirowania, które obecnie wpływają na rynek kryptowalut.

Wraz z pojawieniem się oskarżeń o manipulację rynkową, nieuczciwe transakcje oraz dezinformację, potrzeba większej kontroli regulacyjnej będzie rosła. Oprócz odzyskiwania utraconych środków, siostrzane firmy mają nadzieję, że te działania prawne dadzą impuls władzom i uczestnikom rynku do wprowadzenia długo oczekiwanych zmian w zakresie nadzoru nad sektorem kryptowalut.

Mariusz Krol

Mariusz Krol

Mariusz Król to ceniony pisarz w dziedzinie kryptowalut, znany z przystępnych analiz i artykułów. Swoją wiedzą dzieli się zarówno w tekstach, jak i podczas konferencji branżowych, pomagając czytelnikom zrozumieć świat cyfrowych walut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *