Platforma opieki nad aktywami kryptowalutowymi BitGo wprowadza stablecoin USDS. Czy zdobędzie udział w zatłoczonym segmencie stablecoinów zdominowanym przez USDT i USDC?
Segment stablecoinów przeżywa przyspieszoną aktywność, a amerykańska platforma BitGo dołączyła do wyścigu. Stablecoin nazwany USDS został zaprezentowany przez BitGo w środę, 18 września. BitGo wyjaśniło, że moneta priorytetowo traktuje uczciwość, neutralność i przejrzystość.
BitGo oferuje stablecoin USDS Oficjalne oświadczenie BitGo zapewniało o dostępności USDS na początku 2025 roku, a użytkownicy będą mogli zarabiać nagrody. Wprowadzenie USDS następuje, gdy kalifornijska firma podejmuje wyzwanie wobec największej giełdy kryptowalut w USA – Coinbase – w kontekście nowych produktów kryptowalutowych.
Patrząc na wydarzenia z zeszłego tygodnia, Coinbase, z siedzibą w San Francisco, wprowadziła opakowany Bitcoin (cbBTC). Nowa moneta jest powiązana w stosunku 1:1 z BTC i jej użyteczność jest możliwa na Ethereum oraz sieci Base L2 inkubowanej przez Coinbase.
cbBTC od Coinbase pojawił się kilka dni po tym, jak BitGo, opiekun WBTC, ogłosił partnerstwo z BiT Global z siedzibą w Hongkongu. Sojusz ma ułatwić dywersyfikację zimnego przechowywania i operacji opieki w różnych jurysdykcjach dla WBTC.
Inicjatywa BitGo wzbudziła kontrowersje, biorąc pod uwagę istniejące powiązania BiT Global i przedsiębiorcy kryptowalutowego Justina Suna. Sun jest uznawany za kontrowersyjnego założyciela sieci Tron.
BitGo wchodzi w wysoce konkurencyjny ekosystem stablecoinów, w którym Coinbase, kluczowy gracz, pomógł stworzyć USD Coin (USDC). USDC jest drugim co do wielkości stablecoinem powiązanym z dolarem, który również umożliwia inwestorom zarabianie na kontach giełd kryptowalut.
Oświadczenie BitGo ilustruje, że rynek stablecoinów jest zdominowany przez graczy, którzy priorytetowo traktują zyski, a nie rozwój ekosystemu. Platforma opieki dodaje, że USDS będzie wspierany krótkoterminowymi obligacjami skarbowymi, rezerwami gotówkowymi oraz transakcjami repo na noc.
Firma zapewniła niezależny audyt rezerw USDS przez czołowe firmy księgowe. Niemniej jednak BitGo nie ujawniło, która z firm (PwC, EY, Deloitte lub KPMG) przeprowadzi audyt.
Stablecoiny to wyjątkowo cyfrowe tokeny, głównie powiązane z dolarem amerykańskim. Stablecoin umożliwia traderom przesyłanie pieniędzy bez konieczności korzystania z tradycyjnych banków. Ponadto, stablecoiny chronią posiadaczy przed zmiennością, która dotyka większość kryptowalut.
Wojny stablecoinów są dowodem na to, że tokeny te stają się kręgosłupem gospodarki aktywów kryptowalutowych. Tether (USDT) zajmuje trzecie miejsce pod względem kapitalizacji rynkowej, a USDC jest na szóstym miejscu. 24-godzinny wolumen obrotu USDT wyniósł 38,7 miliarda dolarów, podczas gdy USDC osiągnął 4,67 miliarda dolarów według danych CoinGecko. Wolumen obrotu USDT w ciągu 24 godzin przewyższa wolumen Bitcoina wynoszący 25 miliardów dolarów.
Mimo popularności stablecoinów stały się one kontrowersyjnymi aktywami na rynku. Regulatorzy próbują kontrolować ten nieprzejrzysty segment, a banki ostrzegają, że stablecoiny zagrażają stabilności finansowej.
Ostra konkurencja w segmencie stablecoinów Krytycy stablecoinów określają takie projekty jako ryzykowne, zwłaszcza w przypadku eksperymentalnych podejść, jak to miało miejsce, gdy sieć Terra doprowadziła do upadku algorytmicznego stablecoina. UST nagle stracił powiązanie z dolarem w wyniku załamania, które niemal wpędziło wszystkie cyfrowe monety w rekordowo niskie poziomy.
Ostatnio Tether był celem krytyków, którzy kwestionowali jego rezerwy, twierdząc, że nie zostały niezależnie audytowane przez czołowe firmy księgowe. Niemniej jednak Tether publikuje raporty z atestacji i dane dotyczące przejrzystości. Niedawno Tether zasugerował próby nawiązania współpracy z firmą w celu przeprowadzenia audytu rezerw.
Kontrowersje wokół rezerw Tethera doprowadziły do jego wycofania z Nowego Jorku w 2021 roku po dochodzeniu prokuratora generalnego, które ujawniło fałszywe oświadczenia.
Dominacja Tethera staje w obliczu zagrożenia ze strony nowych uczestników i ekspansji, odkąd usługa płatności PayPal wprowadziła emisję stablecoina. Oprócz BitGo, Ripple planuje wejść do wyścigu w nadchodzących tygodniach.
Ponadto fintech z siedzibą w Londynie, firma Revolut, ma wprowadzić handel kryptowalutami wspierany własnym stablecoinem. Firma z Wielkiej Brytanii potwierdziła swoje ambicje ekspansyjne, choć priorytetem jest podejście skoncentrowane na zgodności z przepisami, przygotowując się do zapewnienia bezpiecznej przystani dla społeczności kryptowalutowej.
Wejście BitGo, Ripple i Revolut na rynek stablecoinów ma na celu podkreślenie zdolności do bankowości bez granic.